להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

זכויות רופאים וצוות רפואי -בעיות רפואיות עקב העבודה בכלל וקורונה בפרט

זכויות צוות רפואי קרונה
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך

בתקופה האחרונה אנו עדים לרופאים ואנשי צוות רפואי שלקו בקורונה ומחלות רופאים עקב עבודה עלו לכותרות. עו"ד ליאור טומשין שמשרדו מייצג לאורך השנים את עובדי קופת חולים כללית את רופאי הר"י, ואת רופאי הר"ש, בגין בעיותיהם הרפואיות וכמי שמרצה בפקולטה לרפואה בתל-אביב בקורס הסמכת רופאים המעוניינים לשבת כפוסקים בוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי- יציג במאמר קצר זה את זכויות הרופאים והצוות הרפואי עקב בעיות רפואיות.     

הבעיות הרפואיות שיכולות להיות מוכרות לרופאים כפגיעות עקב העבודה-

פגיעות עקב הדבקה-

מחלות כמו איידס, שחפת, מחלות כבד (הפטיטיס, שחמת, הפטומה), קורונה ואפילו פסוריאזיס (שעלול לנבוע מהידבקות בדלקת גרון), יכולים להיות מוכרים כפגיעה עקב עבודה לצוות רפואי- גם בלי יכולת להצביע על מקור ההדבקה.מי שחלה בקורונה, למשל, יוכל לקבל מביטוח לאומי גם תגמול חודשי של עד 33,000 ₪ לכל חודש היעדרות.

פגיעות עקב תנוחה ופעילות פיסית –

 אי ספיקת כלי דם ברגליים (בעיקר למי שעומד שעות ארוכות -מנתחים למשל), פגיעה בעמוד שדרה מותני (מנתים וגם גניקולוגים) וצווארי (מנתחים וגם רופאי שיניים), פגיעות בכפות ידיים (CTS, 1CMC, ועוד) למי שעושה עבודה רוטינית רבה עם כפות הידיים, פגיעה בכתף (פגיעה בעיקר ב-סופראספינטוס) ועוד.

פגיעות עקב אירועי סטרס –

 אוטם שריר הלב, אירוע מוחי, סוכרת (בעיקר מסוג 1, אבל לא רק), פסוריאזיס, הפרעות נפשיות, עקב אירועים סטרסוגניים, בעיקר אירועים נקודתיים, להבדיל מסטרס מצטבר, יוכרו כפגיעה בעבודה בתנאים מסויימים.

פגיעות עקב חשיפה לחומרים/קרינה –

ישנן מחלות עור (עקב חומרים, קרינה או חשיפה לשמש-רופאים רבים שרתו במילואים בחשיפה לשמש), ריאות, מחלות נוירולוגיות  ומחלות סרטניות שונות שעשויות להיות מוכרות עקב חשיפה לחומרים או לקרינה.

מדוע חשוב להכיר במחלות אלה כפגיעה בעבודה-

מחלה או פגימה שמוכרת כפגיעה בעבודה מזכה בתגמול כספי גבוה. לתגמול זכאי גם מי שממשיך לעבוד כרגיל וגם מי שחדל לעבוד, גם שכיר וגם עצמאי, גם מי שבגיל עבודה וגם מי שבגיל פנסיה. התגמול עשוי להיות מענק חד פעמי בגובה של עד 250,000 ₪ או קצבה חודשית שתנוע בין אלפי ₪ בודדים לבין 33,000 ₪ לחודש. התגמול הוא פונקציה של השכר ערב הפגיעה/מחלה ודרגת הנכות. למשל, מי ששכרו ברוטו 40,000 ₪ ולקה בסוכרת שיש בה פגיעה באיבר מטרה (מקנה על פי רוב 65% נכות), יקבל קצבה חודשית בשיעור 40,000 כפול 65% כפול 3/4, שהם כ-20,000 ₪ לחודש לצמיתות. תגמולי ביטוח לאומי פטורים ממס הכנסה.

ואגב מס הכנסה, מכלול של בעיות קלות או מספר בעיות מורכבות יותר, עשויות להקנות פטור ממס הכנסה, להכנסה של עד כ-50,000 ₪ לחודש, לצמיתות ועשויים להוביל להחזר של מס ששולם עד 7 שנים רטרואקטיבית. התנאי לכך הוא הצטברות דרגת הנכות לכדי 90 אחוזים, אולם חשוב להבין כי כל פגימה מקנה אחוזים (יתר לחץ דם, תכיפות במתן שתן, צלקת, דום נשימה בשינה, פגיעות אורטופדיות, חוסר שיניים וכו').

רופא או איש צוות רפואי שמבקש לבחון את זכויותיו, יוכל למלא את הטופס המצורף, לשלוח אותו לבדיקה, על מנת לקבל ייעוץ ואבחנה, בהתאם להסדר הקיים עם הארגון אליו הוא שייך (קופ"ח כללית, הר"י, ארגון ארצ"י, הר"ש).  

עו"ד ליאור טומשין הוא בעלים של משרד עו"ד מרקמן-טומשין, המתמחה בנזקי גוף, תאונות, תביעות ביטוח לאומי, משרד הביטחון, פטור ממס הכנסה ומימוש זכויות. עו"ד ליאור טומשין הוא ממחברי הספר "תאונות עבודה ומחלות מקצוע" העוסק בדיני הביטוח הלאומי ומנחה את תוכנית הרדיו השבועית: "כבוד העו"ד עם עו"ד ליאור טומשין" ב-FM

להתייעצות עם עורך דין טומשין השאירו פרטים באתר. 

תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן