להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

מהי אי ספיקת כליות כרונית / חריפה / קלה? למה החולים במחלת הכליות זכאים לפטור ממס הכנסה?

אי ספיקת כליות
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך

אי ספיקת כליות (Chronic Renal Failure) היא מחלת כליות המייצגת הפרעה בתפקוד הכליות. כיום נהוג להשתמש בשלושה מונחים רפואיים חדשים לציון המחלה:

 • פגיעה כלייתית אקוטית (AKI) המציינת מצבים של אי ספיקת כליות חריפה (ARF).
 • מחלת כליות כרונית (CKD) המציינת מצבים של אי ספיקת כליות כרונית (CRF).
 • פגיעה כלייתית אקוטית על רקע מחלת כליות כרונית המייצגת מצב בו מתפתחת אי ספיקת כליות חריפה, על רקע אי ספיקת כליות כרונית (AoCRF).

מחלת אי ספיקת כליות מבטאת בעיה רפואית הגורמת לפגיעה במבנה הכליות וכתוצאה מכך לפגיעה בתפקודן. פגיעה כלייתית אקוטית נגרמת עקב פגיעה או חבלה בכליות. לדוגמה טראומה בכליות כתוצאה מנפילה מגובה או מתאונת דרכים, אך ברוב המקרים מדובר במחלת כליה כרונית המתפתחת לאורך זמן עד למצב של אי ספיקת כליות כרונית.

במחלת אי ספיקת כליות נפגע תפקודן של הכליות לסנן את הדם ולהוציא את הפסולת ועודפי נוזלים מהגוף באמצעות שתן. הצטברות נוזלים ופסולת בגוף עלולים לגרום להפרעה חמורה בייצור כדוריות דם אדומות, ויטמינים שונים (ובמיוחד ויטמין D), ולהפרעה במאזן המינרלים בגוף. המחלה הכרונית נוטה להחמיר עם הזמן ועשויה להפוך אצל חלק קטן מהחולים למחלת כליה סופנית (ESRD). מחלת כליה סופנית מחייבת מציאת תחליף ראוי לכליה שהפסיקה לעבוד, הפתרונות האפשריים הם טיפולי דיאליזה או השתלת כליה.

שרה גבריאל
שרה גבריאל
קרא עוד
מקצוענים שיודעים את העבודה בכל פניה ובכל שעה תמיד נעניתי בכבוד רב שירות אדיב ונעים חריגים בנוף הישראלי יישר כוח 👏👏👏
אריק בסן
אריק בסן
קרא עוד
עו"ד עמוס כהן וצוותו ליוו אותי בהליך למול ביטוח לאומי שנים רבות והוכיחו את איכותם מקצועיותם ורגישותם פשוט מומלצים בחום.
אלי בן ישי
אלי בן ישי
קרא עוד
שלום עו"ד עמוס כהן. בעבר טיפלת בתיק שלי ואני מרוצה מהטיפול ומעורכי-הדין התותחים אני תמיד ממליץ עליכם. תודה על הכל ממני אלי בן ישי💪.
אילן ברקוביץ
אילן ברקוביץ
קרא עוד
אני רוצה קודם כל להגיד תודה רבה על השירות האדיב, המענה המקצועי, תמיד הייתם בשבילי כדי לעזור 👌 ובמיוחד תודה ענקית לצוות הנהדר! משרד של תותחים תודה על הכל!
נטע ג'רבי
נטע ג'רבי
קרא עוד
שירות אדיב ומקצועי, בתחומים שונים שפנינו. עורכי דין נהדרים שמסייעים בכל דבר ועניין, ממליצה מאד. מציינת במיוחד את עורך דין עמוס שהסביר וליווה.
דן לוי
דן לוי
קרא עוד
לפי השירות שאתם נותנים. לפי דעתי אתם מספר אחד מעל כולם. תודה רבה לכם על השירות שנתתם לי. 👍👍👍👍👍👍ישר כח.
ירדן סער
ירדן סער
קרא עוד
תותחים אלופים כל הכבוד שאפו גדול. ההליך שלי נסגר ממש מהר - פחות משנה ובדרך לעוד תביעה ממליצה בחום
הקודם
הבא

אבחון מחלת הכליות ודרגות חומרתה (קלה, חריפה, כרונית)

למחלת אי ספיקת כליות ישנם תסמינים שונים העשויים לבוא לידי ביטוי במערכות גוף אחרות או בתהליכים שונים בגוף כגון:

 • קוצר נשימה.
 • בצקות.
 • לחץ דם גבוה.
 • חולשה ועייפות מוגברת.
 • חוסר תיאבון, בחילות ולעתים גם הקאות.
 •  גרד.
 • הפרעות שינה.
 • פגיעה בתפקוד מיני.
 • כאבים בעצמות ועצמות הנוטות להישבר בקלות.
 • שיבושים בפעולת הלב.
 • התפתחות מחלות לב וכלי דם עד לכדי סכנת חיים.
 • אנמיה.
 • פרכוסים.

בעוד שקל יחסית לאבחן את אי ספיקת הכליות האקוטית (שכן היא נגרמת על רקע חבלה שגרמה לפגיעה בכליות), את אי ספיקת הכליות הכרונית קשה יותר לאבחן מאחר והמחלה מתפתחת באיטיות. בשלבים הראשונים של אי ספיקת כליות כרונית לרוב לא ניתן לאבחן תסמינים של המחלה. פעמים רבות, רק בשלבים מאוחרים להתפתחותה, התסמינים נוטים להופיע רק בשלבים מאוחרים כאשר הכליות כמעט ומפסיקות לתפקד.

הבדיקות העיקריות לאבחון אי ספיקת כליות הן בדיקות מעבדה כמו בדיקות דם ושתן, ובעיקר:

 • בדיקת דם ליכולת סילוק קריאטינין.
 • בדיקת שתן BUN (אוריאה) ליכולת סילוק זרחן מהגוף.
 • בדיקות שתן לאבחון רמות חריגות של חומרים כמו חלבון בשתן.

במקרים מסוימים יש לעבור ביופסיה כדי לקבוע מהו הגורם לפגיעה בכליות.

המחלה מקוטלגת לפי שלבים של הפגיעה בתפקוד הכליה וקיימות 5 דרגות של אי ספיקת כליות:

 • דרגה 1- הכליה מתפקדת בשיעור של 90% ומעלה.
 • דרגה 2- הכליה מתפקדת בשיעור של 60-89%.
 • דרגה 3- הכליה מתפקדת בשיעור של 45-59% (A3), שלב B3 בשיעור של 30-44%.
 • דרגה 4- הכליה מתפקדת בשיעור של 15-29%.
 • דרגה 5- הכליה מתפקדת בשיעור נמוך מ-15%, מצב זה מוגדר כאי ספיקת כליות סופנית, מחייב דיאליזה והמתנה להשתלת כליה.

מחלת אי ספיקת כליות כסיבוך של סכרת

אחד הסיבוכים של מחלת הסכרת הוא נפרופתיה סוכרתית. הסיבוך גורם לפגיעה בתפקוד הכליה עד למצב של אי ספיקת כליות סופני. תהליך הפגיעה בכליה הנו אטי והדרגתי, כשהפגיעה מתחילה לרוב רק לאחר 15-20 שנה. ללא אבחון וטיפול בזמן עלול החולה להגיע תוך כ-10 שנים למצב של אי ספיקת כליות קשה וסופנית, מצב זה מחייב טיפולי דיאליזה והשתלת כליה.

עד לפני מספר שנים המחלה נחשבה לקטלנית במיוחד בקרב חולי סכרת. כ-50% מהחולים בסכרת מסוג 1 וכ-20% מהחולים בסכרת מסוג 2 הגיעו למצב של אי ספיקת כליות תוך כעשר שנים. כיום, באמצעות תזונה נכונה, תרופות, איזון סכרת ושמירה על אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית, ניתן לדחות את טיפולי הדיאליזה וליהנות מאיכות חיים טובה לאורך זמן רב יותר.

פטור ממס ואי ספיקת כליות

זכויות לחולים באי ספיקת כליות (חריפה, כרונית) לרבות: פטור ממס הכנסה, קצבת נכות ביטוח לאומי וזכויות נוספות:

רוב החולים במחלת אי ספיקת כליות אינם מודעים לזכויות המגיעות להם מביטוח לאומי, ממס הכנסה וממוסדות נוספים. למעשה, מרבית החולים הסובלים מאי ספיקת כליות זכאים לזכויות, כגון: החזרי מס עקב זכאות לפטור ממס הכנסה, קצבת נכות מביטוח לאומי, גמלת ניידות, קצבת שירותים מיוחדים, הטבות כספיות נוספות או שוות ערך בכסף.

לצורך קבלת הזכויות, יש לעמוד בתנאים מסוימים שנקבעו בחוק או בפסיקה. עם זאת, מניסיוני, מי שינהל את ההליכים בצורה נכונה וחכמה יזכה לבסוף גם ליהנות מכלל הזכויות או מחלקן.  

אציין שהקצבאות יכולות להגיע לסכומים משמעותיים ביותר. כך למשל, חולה באי ספיקת שיצליח לממש רק חלק מהזכויות יוכל להיות זכאי לקצבה העולה על 10,000 ש"ח נטו לחודש (יכול להיות יותר פחות מכך).

להלן מקצת הזכויות להן חולה באי ספיקת כליות עשוי להיות זכאי:

פטור ממס הכנסה לסובלים מאי ספיקת כליות (ללא קשר לחומרת מחלת הכליות)

חולים באי ספיקת כליות המוכרים כבעלי נכות בשיעור גבוה זכאים לפטור מתשלום מס הכנסה. לצורך קבלת הפטור ממס, נדרשת נכות בשיעור הגבוה מ-89% (הנכות יכולה להיות מורכבת ממחלת הכליות לבדה או עקב מגוון מחלות ופגימות).

הפטור הוא עד לגובה הכנסות של 500,000 ₪ לערך לשנה בגין שכר מיגיעה אישית (נכון לשנת 2017). כמו כן, קיימת זכאות לפטור ממס הכנסה בגין הכנסות שאינן מיגיעה אישית כמו שכר דירה, רווחים מהשקעות ועוד. הפטור ניתן עד לתקרה של 60,00 ₪ לערך לשנה (נכון לשנת 2017, מתעדכן מדי שנה).

טיפ: שיעור הנכות שיכול להיות מותאם במקרה של אי ספיקת כליות, לא תמיד הולם את חומרת המחלה. כלומר, חולה באי ספיקת כליות שיפעל בצורה נכונה, יכול להיות זכאי לנכויות משמעותיות ביותר בדרך לפטור ממס, גם כאשר המחלה אינה מצטיירת כקשה. אציין שהסיכוי לקבל פטור ממס במקרים של אי ספיקת הכליות על רקע סכרת הוא גבוה במאוד, ללא קשר לחומרת מחלת הסוכרת או מחלת הכליות. עם זאת, צריך לדעת כיצד להציג את המחלות בפני הוועדה הרפואית בכדי לקבל את אחוזי הנכות המיוחלים.

להסברים נוספים על הזכות לקבלת פטור ממס הכנסה לחצו כאן

פטור ממס הכנסה

אי ספיקת כליות וקצבת נכות

חולים רבים הסובלים מאי ספיקת כליות (בדרך כלל כרונית או חריפה) עשויים להיות זכאים לקצבת נכות מביטוח לאומי. הזכאות תלויה בעמידה במספר תנאים, אך באופן כללי, החולה באי ספיקת הכליות יצטרך להראות שעקב מחלת הכליות לבדה עוד יחד עם מחלות ופגיעות נוספות, הוא סובל מהנכות רפואית משמעותית שגרמה לו לאי כושר חלקי או מלא.  

טיפ: הזכאות תלויה במבחן שכר- מי שמרוויח פחות מ- 5000 ש"ח לערך יכול להיות זכאי לקצבת הנכות. אבל שימו לב, פנסיה אינה נחשבת כשכר. כלומר חולה באי ספיקת כליות שמקבל פנסיה, יכול להיות זכאי לקצבת הנכות ללא תלות בגובה הפנסיה!

למדריך אתר "עוד זכות" לקבלת קצבת נכות כללית מביטוח לאומי לחצו כאן.

קצבת ניידות לסובלים מקשיי ניידות עקב מחלת הכליות

פעמים רבות הסובלים מאי ספיקת כליות סובלים ממגבלות בניידות. במידה וקיימת פגיעה בניידות, יכולה לקום זכאות לקצבת ניידות ולהטבות נוספות כמו רכישת רכב ללא מיסים, מתקנים מיוחדים לניידות ועוד. קצבה זו עוזרת לסובלים מאי ספיקת הכליות להתנייד בנוחות כדי להגיע לטיפולים ולנהל אורח חיים תקין ככל האפשר.

קצבת ניידות

קצבת שירותים מיוחדים לחולים באי ספיקת כליות

קצבה מיוחדת המשולמת בנוסף לקצבת הנכות ובמצבים קשים ביותר אף בנוסף לקצבת הניידות. בדרך כלל, הזכאות היא לחולים בדרגות מתקדמות של המחלה, הזקוקים לעזרה בפעולות יומיומיות בסיסיות.

זכויות לחולים באי ספיקת כליות במוסדות שונים

חולי אי ספיקת כליות יכולים להיות זכאים להטבות נוספות כמו הנחה בארנונה מהרשות המקומית, הנחה משמעותית באגרת רישוי שנתי לרכב, פטור מתשלום אגרת העברת בעלות על הרכב, הנחה בבזק ועוד. זכויות אלו, תלויות באחוזי הנכות שיקבעו להם בביטוח לאומי.

לנוכח אמור, אמליץ לכל מי שסובל מאי ספיקת כליות לבדוק אם גם הוא עשוי להיות זכאי לקצבת נכות, פטור ממס הכנסה או זכויות אחרות.

חשוב לציין שכתבה זו אינה מפרטת את כלל הזכויות וההטבות להם זכאים חולי אי ספיקת כליות. כתבה זו אינה מהווה תחליף לייעוץ משפטי עם עו"ד המתמחה בדיני הביטוח הלאומי והנזיקין.

אשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, לפרטים נוספים ולשאלות, ללא כל התחייבות מצדכם כחלק מהשירות של אתר "עוד זכות".

אז קדימה, השאירו פרטים באתר או התקשרו עכשיו. 

עורך דין עמוס כהן
מימוש זכויות | ביטוח לאומי | תאונת עבודה | נכי צה"ל | נזיקין
מנהל אתר "עוד זכות" ומנהל מחלקה באחד ממשרדי עו"ד המוכרים בארץ בתחום הנזיקין 
Amos@mt-law.co.il
054-2288333

זכאות לקצבת נכות

תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן