להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

זכויות חולי מזותליומה ובני משפחתם- מידע על מימוש הזכויות וגורמי סיכון

ריאות אונות
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך

בכתבה הבאה תוכלו לקרוא על מגוון הזכויות להם זכאים החולים במחלת המזותליומה וזכויות בני משפחתם, לרבות הכרה במחלה כתאונת עבודה וכיוב'.

יש לציין כי לצורך מימוש חלק מהזכויות נדרש ידע או ניסיון- לכן טרם נקיטת פעולה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום מימוש הזכויות והביטוח הלאומי, בדגש על מחלות קשות.

מהי מזותליומה?

מזותליומה הינה סוג נדיר של מחלת הסרטן, מקורה הוא בגידול המתפתח בתאי הציפוי של השק העוטף את הריאות (פלוירה). המחלה עשויה להתפתח גם בציפוי הקרום העוטף את הלב (פריקרדיום) או בקרום העוטף את המעיים (פריטונאום). על פי נתוני האגודה למחלה בסרטן מתגלים בארץ מדי שנה כ-50 מקרים של סרטן מסוג מזותליומה, בעיקר אצל גברים.

שרטוט הסבר על מזותליומה
שרטוט הסבר על מזותליומה

מהם גורמי הסיכון למזותליומה

רוב החולים הסובלים ממזותליומה נחשפו בשלב זה או אחר בחייהם לסיבי אסבסט. על פי מחקרים אפידמיולוגים עולה כי הסיבה המרכזית להתפתחות המחלה היא חשיפה לאסבסט (על סוגיו השונים), לרוב במהלך העבודה, לכן כמעט 100% מהחולים יכולים לתבוע את ביטוח לאומי או המעסיק או גורמים רלוונטיים נוספים בגין מחלה זו, העשויה להיות מוכרת כמחלה תעסוקתית. לבד מאסבסט גם מינרלים נוספים נמצאו כגורמים למזותליומה כדוגמת האריוניט (זאוליט)  וה- Fluoro-edenite, עם זאת מינרלים אלו לא קיימים בישראל. מעבר לכך, אף עבודה כצבעי (עובדים המבצעים עבודות צביעה), נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במזותלוימה, ללא הוכחת החשיפה לאסבסט.

חשוב לציין כי אין קשר בין מזותליומה לבין עישון. כאמור ברוב המקרים המחלה נגרמת כתוצאה מחשיפה קצרה או ממושכת לסיבי אסבסט במקום העבודה. די בחשיפה קלה לסיבי אסבסט כדי לחלות במחלה, ולהבדיל ממחלות סרטן אחרות, מזותליומה אינה עוברת בתורשה ולכן אינה קשורה לפגמים גנטיים.

מידע נוסף ניתן למצוא באתר לחקר הסרט בבריטניה.

שרה גבריאל
שרה גבריאל
קרא עוד
מקצוענים שיודעים את העבודה בכל פניה ובכל שעה תמיד נעניתי בכבוד רב שירות אדיב ונעים חריגים בנוף הישראלי יישר כוח 👏👏👏
אריק בסן
אריק בסן
קרא עוד
עו"ד עמוס כהן וצוותו ליוו אותי בהליך למול ביטוח לאומי שנים רבות והוכיחו את איכותם מקצועיותם ורגישותם פשוט מומלצים בחום.
אלי בן ישי
אלי בן ישי
קרא עוד
שלום עו"ד עמוס כהן. בעבר טיפלת בתיק שלי ואני מרוצה מהטיפול ומעורכי-הדין התותחים אני תמיד ממליץ עליכם. תודה על הכל ממני אלי בן ישי💪.
אילן ברקוביץ
אילן ברקוביץ
קרא עוד
אני רוצה קודם כל להגיד תודה רבה על השירות האדיב, המענה המקצועי, תמיד הייתם בשבילי כדי לעזור 👌 ובמיוחד תודה ענקית לצוות הנהדר! משרד של תותחים תודה על הכל!
נטע ג'רבי
נטע ג'רבי
קרא עוד
שירות אדיב ומקצועי, בתחומים שונים שפנינו. עורכי דין נהדרים שמסייעים בכל דבר ועניין, ממליצה מאד. מציינת במיוחד את עורך דין עמוס שהסביר וליווה.
דן לוי
דן לוי
קרא עוד
לפי השירות שאתם נותנים. לפי דעתי אתם מספר אחד מעל כולם. תודה רבה לכם על השירות שנתתם לי. 👍👍👍👍👍👍ישר כח.
ירדן סער
ירדן סער
קרא עוד
תותחים אלופים כל הכבוד שאפו גדול. ההליך שלי נסגר ממש מהר - פחות משנה ובדרך לעוד תביעה ממליצה בחום
הקודם
הבא

חשיפה לאסבסט במקומות עבודה בישראל (חשיפה תעסוקתית)

אסבסט הוא בין החומרים הידועים כמחוללי סרטן. אסבסט הוא מינרל המופק מסלעים ונעשה בו עד לפני מספר שנים שימוש נרחב בתחומים רבים, לרבות:

 • חומרי בנייה: משמש לבניית גגות, קירות, צנרת מים וביוב, מרזבים, רעפים ועוד.
 • חומר לבידוד תרמי: לדוגמא: בתחנות הכוח בישראל היה שימוש נרחב באסבסט לעיטוף צנרות ודוודים ועוד.
 • חומר לבידוד אקוסטי: מבני ציבור רבים רוססו באסבסט פריך לצורך בידוד אקוסטי.
 • רפידות ומצמדים לרכב: החל משנת 1991 חל איסור על יבוא חלקי רכב הכוללים אסבסט, אך גם אחרי שנה זו חלקים רבים בכלי רכב ישנים כללו אסבסט.
 • ביגוד וציוד מגן: בעבר האסבסט שימש לייצור כפפות מגן, שמיכות עמידות לאש- ציוד זה היה בשימוש של בעלי מקצוע רבים וכבאים.

בעקבות מחקרים בנושא סכנת החשיפה לאסבסט נחקק חוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, התשע"א-2011, החוק קובע איסור השימוש באסבסט, הפסקת השימוש הקיים באסבסט, וצמצום חשיפת הציבור למפגע החמור.

עם זאת, עובדים רבים במקומות תעסוקה שונים במשק הישראלי נחשפו ונחשפים למפגעי האסבסט, ביניהם:

 • עובדים במפעלי אסבסט כדוגמת "איתנית" (ישאסבסט לשעבר).
 • עובדי נמל שעסקו בשינוע האסבסט גולמי ונחשפו לסכנה (בעיקר בנמל אילת ובנמל אשדוד).
 • עובדי חברת חשמל שנחשפו לצנרת מבודדת אסבסט בתחנות כוח.
 • מכונאי רכב שנחשפו לחומר המסרטן בעת תיקון בלמים ומצמדים.
 • עובדי בזק שעבדו בבינוי מרכזיות שכללו אלמנטים מאסבסט.
 • בעלי מקצוע שנחשפו בעבודתם לסיבים שמקורם בצנרת מבודדת באסבסט, ביניהם חשמלאים, צבעים, אינסטלטורים, רתכים, נגרים, פועלי בניין, קבלנים וכיוב'.
 • כבאים הנאלצים לכבות שריפות הכוללות אלמנטים מאסבסט.
 • עובדי מספנות – חיל הים, צים ועוד.
 • יתר על כן, גם עובדים אשר עבדו במבנים מאסבסט או מגגות מאסבסט עשויים להיחשף לסיבי אסבסט.

אסבסט- גורם למזותליומה

מפעל "איתנית" בנהריה

בין השנים 1952 ל-1997 פעל בנהריה מפעל "איתנית" לייצור אסבסט. המפעל היווה מקור פרנסה חשוב לאלפים מתושבי העיר והאזור, ומקור לגאווה. במשך עשרות שנים נחשפו עובדי המפעל ותושבי העיר לאבק אסבסט.

עם סגירת המפעל נמכרו שאריות החומר לתושבי נהריה ואלה עשו בו שימוש לצרכי בנייה, לרבות הקמת מבנים וריצוף שבילים. בשנת 2008 פורסם כי שיעור התחלואה בסרטן ריאות בקרב תושבי העיר גבוה פי 10 מהממוצע הארצי. יותר מ-70% ממקרי סרטן המזותליומה בקרב תושבי העיר מיוחסים לחשיפה לאסבסט.

תקופת החביון ואופי החשיפה לאסבסט

סרטן מסוג מזותליומה עשוי להתפרץ גם לאחר תקופת חביון ארוכה וממושכת של כ- 15-40 שנים, כלומר אדם שנחשף לסיבי אסבסט בעבודתו עלול ללקות במחלה גם לאחר שנים ארוכות לאחר החשיפה לחומר. מאחר ודי בחשיפה קלה לאסבסט כדי לחלות במזותליומה, להבדיל ממחלת סרטן ריאות ומחלת הריאה הכרונית אסבסטוזיס הנגרמות כתוצאה מחשיפה ממושכת ומשמעותית יותר, ניתן במקרים מסוימים להוכיח קשר סיבתי ברור בין החשיפה לאסבסט לבין התפרצות המחלה, גם במקרים של חשיפה קצרה וגבולית.

זכויות המגיעות לחולי מזותליומה ובני משפחתם

הואיל וחשיפה לאסבסט מהווה את הגורם העיקרי להתפרצות מזותליומה, במקרים רבים ניתן להכיר בחולה כנפגע תאונות עבודה. בתוספת השלישית לפקודת התאונות ומחלות מקצוע בביטוח לאומי מופיע אסבסט כגורם כימי מוכר העשוי לגרום לסרטן מזותליומה. הכרה כנפגע תאונות עבודה על ידי ביטוח לאומי מקנה זכויות רבות, לרבות קצבה חודשית וכיסוי טיפולים רפואיים (לעיתים גם טיפולים ותרופות שאינן בסל הבריאות). הזכויות העיקריות המגיעות לחולי מזותליומה הן:

הכרה במחלה כמחלת מקצוע

 • קצבת נכות מעבודה
  הכרה כנפגע עבודה (מחלת מקצוע/תאונה עבודה) ע"י ביטוח לאומי מזכה את העובד בקצבה חודשית, בדרך כלל בשיעור 75% משכר הברוטו לצמיתות. כשמדובר במי שכבר פרש (רבים לוקים במחלה בגיל מאוחר) – החולה יקבל קצבה בגובה 75% מהשכר שהרוויח כשעבד, כשהוא מוצמד למדד). הכרה כנפגע עבודה מזכה את החולה גם בכיסוי הוצאות הטיפולים הרפואיים ע"י המוסד לביטוח לאומי. למידע נוסף בנושא לחץ כאן.
 • קצבה מיוחדת לנפגע בעבודה-
  במצבים מסוימים, בהם קיימת תלות בזולת, ניתן לקבל קצבה נוספת בגובה של אלפי שקלים כל חודש בנוסף לקצבת הנכות מעבודה.
 • זכויות בני משפחה
  בני משפחה של חולה מזותליומה שנפטר יכולים להגיש תביעה להכרה והם עשויים להיות זכאים לגמלת תלויים חודשית (בדרך כלל אלמנות, ילדים ולעיתים גם הורים).
 • מענקים מיוחדים לנפגע בעבודה–
  במקרים בהם קיים צורך לבצע התאמות לצורך מגורים או תנועה, ניתן לקבל מביטוח לאומי מענק כספי נוסף שאינו בא על חשבון הקצבה לצורך כך. לדוגמא- מימון שיפוץ בבית, רכישת קלנועית ועוד.
 • היוון הגמלאות-
  מאחר ומדובר במחלה קשה, במקרה של הכרה ניתן להגיש בקשה להיוון קצבת נפגע העבודה עד לתוחלת החיים. יתרון בכך הוא שהחישוב מבוצע לתוחלת החיים, לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ולא לפי תוחלת החיים הצפויה לאור המחלה. יתרון נוסף נובע מכך שלאחר ביצוע ההיוון, קצבת התלויים במקרים של פטירה אינה נפגעת כלל, כך שניתן לקבל את הקצבה ללא כל קיזוז.

פטור ממס הכנסה

אדם המוכר כנכה בגלל מחלתו עשוי להיות זכאי לפטור ממס הכנסה, עד לתקרת ההכנסה הקבועה בחוק שמתעדכנת אחת לשנה.

קצבת נכות כללית

במקרים של אובדן כושר עבודה (חלקי או מלא), עקב המחלה החולה יוכל להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות כללית. אתם מוזמנים לקרוא במדריך עוד זכות על  הדרכים לקבלת קצבת נכות כללית מביטוח לאומי.

תג נכה לרכב

אדם החולה במזותליומה רשאי לבקש לקבל תג נכה לרכב ובמרבית המקרים בקשתו תאושר.

ניידות

במקרים בהם קיים קושי להתנייד, יכולה לקום זכאות לקצבת ניידות שמשמעותה קצבה חודשית נוספת, הלוואה לקניית רכב ללא מיסים והטבות נוספות.

נזיקין:

מעבר לתביעות מול הביטוח הלאומי, ניתן להגיש תביעה נזיקית כנגד המעסיק או גורמים וחברות אחרות, בכך שלא מנעו את החשיפה לאסבסט.

רשלנות רפואית

טעות באבחון, איחור באבחון, מתן טיפול שגוי, מניעת טיפול, גרימת בנזק בטיפול או ניתוח וכיוב'- יכולים להקים תביעה בגין רשלנות רפואית.

הטבות והקלות ברשויות שונות

הנחה במיסי ארנונה, 50% הנחה בתעריפי נסיעה באוטובוסים לנשים מגיל 60 ולגברים מגיל 65, פטור מאגרת רישוי לרכב, הנחה במס רכישה, סיוע בשכר דירה ועוד.

האם יש התיישנות או שניתן להגיש את התביעה בכל מועד: 

חשוב לציין כי אומנם מומלץ לעובד, אלמנה או תלויים אחרים, להגיש את התביעה תוך שנה מפרוץ מחלת המזותליומה (כדי להימנע מאובדן פיצויים),  אך בפועל אין התיישנות בתביעות ביטוח לאומי, כך שניתן להגיש את התביעה בכל מועד, גם לאחר חלוף עשרות שנים מן הפטירה או מגילוי המחלה ולאחר עשרות שנים לאחר תום החשיפה לאסבסט. במקרה שכזה, ביטוח לאומי ישלם תגמולים רטרואקטיביים לעבר רק שנה לאחור ממועד הגשת התביעה. כך או כך, הגשת תביעה באיחור לא תיפגע בזכויות מהותיות או בקצבה לעתיד.

חשוב לציין שכתבה זו אינה מפרטת את כלל הזכויות להם זכאים חולים במזותליומה או בני משפחתם ואין בה כדי להחליף ייעוץ משפטי עם עו"ד המתמחה בדיני הביטוח הלאומי והנזיקין.

יתר על כן, מומלץ לפנות לעורך דין בתחום המחלות הקשות, אשר בידיו תקדימים רבים להכרה במחלת המזותליומה כפגיעה בעבודה.

כמנהל של מחלקה ייעודית המתמחה במימוש זכויות של חולים במחלות ממאירות, ייצגתי במהלך השנים עשרות חולים במזותליומה ועזרתי במימוש זכויותיהם הרפואיות, המשפטיות לרבות מימוש זכויות של בני משפחה.

אשמח לעמוד לרשותכם בכל עת!

עורך דין עמוס כהן
מימוש זכויות | ביטוח לאומי | תאונת עבודה | נכי צה"ל | נזיקין
מנהל אתר "עוד זכות" ומנהל מחלקה באחד ממשרדי עו"ד המוכרים בארץ בתחום הנזיקין 
Amos@mt-law.co.il
054-2288333

תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן