להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

שאלה: אם נפגעתי בתאונת דרכים, כמה זמן יעבור מהגשת תביעת הפיצויים ועד שתסתיים התביעה ואקבל את הפיצויים?

כמה זמן עבור עד לקבלת הפיצויים?
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
עו"ד עמוס כהן עונה: משך הזמן שיעבור עד שתקבל את הפיצויים לחשבון הבנק תלוי במידה רבה בנסיבות התאונה, בזהות חברת הביטוח הנתבעת, באופן ניהול התביעה ובמשתנים דומים. בהתאם, אין בידי אפשרות לספק לך תשובה חד משמעית ומדויקת לגבי משך הזמן במקרה המסוים. עם זאת בהתייחס לשלבים השכיחים בתביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אוכל לציין מספר נקודות רלוונטיות לעניין:

א- הזמן הנכון להגשת תביעת פיצויים

על אף שהנטייה הטבעית היא להקדים ולהגיש את תביעת הפיצויים על מנת לקבל את הכספים במהירות, במספר בלתי מבוטל של מקרים הצעד הנכון יהיה דווקא להמתין עם הגשת התביעה. הסיבה לכך היא כי פעמים רבות רק כעבור מספר חודשים תהליך הבדיקות והאבחון הרפואי חושף את מלוא הפגיעה שנגרמה לך בתאונת הדרכים. עורך דין בעל נסיון וידע בתחום ידע לזהות מקרים אלו ולהנחות אותך בהתאם בביצוע הבדיקות הנכונות והמתאימות, זאת על מנת שתוכל לקבל את הפיצויים המגיעים לך, בהתאם לנזק המלא שנגרם לך.

ב- איסוף מידע ומסמכים לקראת הגשת תביעת פיצויים

הגשת תביעת פיצויים באופן מקצועי לקבלת מלוא הפיצויים מחייבת איסוף של מסמכים רפואיים, חוות דעת, עדויות לתאונה ומידע רלוונטי נוסף. ביצועו של שלב זה באופן מיטבי עשוי גם הוא להימשך מספר חודשים. גם בנודע לשלב זה, פנייה לעורך דין בעל נסיון בתחום תקנה לך הנחיה והדרכה באיסוף כלל המידע הנדרש. בהקשר זה יש לציין כי הגשת תביעת פיצויים על בסיס מידע חסר יכולה להתבטא בקביעת סכום פיצויים נמוך בעשרות אלפי ₪ מן הסכום המרבי, על פי נסיבות המקרה.

ג-משא ומתן לפשרה או פסק דין

ברוב המוחלט של המקרים, לאחר הגשת תביעת פיצויים עבור נזקי גוף בתאונת דרכים, יפתח משא ומתן בין חברת הביטוח הנתבעת ובין העורך דין המייצג אותך. במידה והצדדים מגיעים להסכמה, נחתם חוזה לסיום התביעה וסכום הפיצויים שיקבע יועבר אליך במהלך מספר חודשים לכל היותר.
כמה זמן עבור עד לקבלת הפיצויים?
כמה זמן יעבור עד שאקבל את הפיצויים מחברת הביטוח?
  במקרה שבו הצדדים לא מגיעים להסכמה, השלב הבא הוא העברת התביעה לזירת בית המשפט. דרך הפעולה המקובלת על מרבית השופטים הדנים בתביעות בתחום הוא להניע את הצדדים להגיע לפשרה במהירות ולחסוך לבית המשפט את ניהול התהליך המשפטי במלואו. במקרה ואכן מושגת הסכמה, ייחתם הסכם לסיום התביעה והפיצויים יועברו אליך תוך מספר חודשים לכל המאוחר. במקרה והצדדים לא מגיעים להסכמה ימשך ההליך המשפטי עד לתומו, כלומר עד קבלת הכרעה ופסק דין. העומס המוטל על מערכת המשפט בישראל וסיבות נוספות עשויות לגרום להליך המשפטי לארוך זמן ממושך, גם כאן לא ניתן לקבוע משך זמן מדויק וגם מתן אומדן מוערך מחייב בחינה של נסיבות המקרה המסוים.

ד- תשלום מקדמה על חשבון הפיצויים

מן האמור לעיל ניתן להסיק כי במרבית המקרים, טיפול מושכל ומקצועי בתביעת פיצויים על נזקי גוף בתאונות דרכים, יוביל לכך שממועד התאונה עד לקבלת הפיצויים לחשבון הבנק יעברו מספר חודשים לכל הפחות. מצב עניינים זה הוביל את המחוקק להסדיר פתרון למקרים בהם נפגע בתאונות דרכים זקוק לסיוע כספי באופן מהיר, זאת במסגרת הליך המכונה- תשלום תכוף. תשלום תכוף נועד לסייע לנפגע תאונות דרכים לממן הוצאות רפואיות חד פעמיות או קבועות שנגרמו לו עקב התאונה וכן לסייע לו לפרנס את עצמו ואת בני המשפחה התלויים בו, במקרים בהם פגיעת התאונה הביאה גם לפגיעה מיידית בהיקף ההכנסה (מעבודה כשכיר, פעילות עצמאית וכו'). על מנת לקבל תשלום תכוף יש להגיש לחברת הביטוח בקשה מתאימה. על פי תקנות החוק חברת הביטוח מחויבת להעביר למגיש הבקשה את סכום התשלום התכוף תוך 60 ימים לכל המאוחר ממועד הגשת הבקשה. למגוון מדריכים לנפגעי תאונות דרכים הנכם מוזמנים לפורטל מיצוי זכויות נפגעי תאונות דרכים – "פיצוי בדרכים".
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן