להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

מהו גובה שכר הטרחה בתביעות פיצויים לנפגעי תאונות הדרכים?

כמה עולה לשלם לעורך דין?
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
אם נפגעתם בתאונת דרכים אתם יכולים לתבוע את חברת הביטוח, על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, על הנזק הבריאותי שנגרם לכם בתאונה. על מנת שתזכו במלוא הפיצויים המגיעים לכם על פי חוק, מומלץ כי את התביעה ינהל עורך דין בעל נסיון וידע בתחום תביעות נזקי גוף בתאונות דרכים. מן האמור לעיל עולה השאלה, מהי עלות שכירת שירותיו של עורך דין מנוסה בתחום? ובכן הבשורות הטובות בהקשר זה הן כי שכר הטרחה של עורך הדין בתביעות מסוג זה (נזקי גוף בתאונות דרכים), כפוף למגבלות שנקבעו בחוק ואלה חלות באופן שווה על כל עורכי הדין, מנוסים ולא מנוסים כאחד.

כמה שכר טרחה מותר לעורך דין לגבות בתיקי תביעות נזקי גוף בתאונות דרכים?

התקנות הרלוונטיות לעניין זה קובעות כי שכר הטרחה יחשוב כאחוז מסוים מסך הפיצויים שיקבעו בתביעה. כמו כן קובעות התקנות רף מקסימום של אחוזים, אותם ניתן לגבות. רף המקסימום האמור משתנה בהתאם לשלושה מסלולים משפטיים שונים, להלן:
  1. ניתן לגבות שכר טרחה בגובה של עד 8 אחוזים מהפיצויים- במקרים בהם הושגה פשרה בין התובע לנתבע, לפני שהוגשה תביעה לבית המשפט.
  2. ניתן לגבות שכר טרחה בגובה של עד 11 אחוזים מהפיצויים- במקרים בהם סוכמה פשרה לאחר שהתביעה עברה לדיון בבית המשפט
  3. ניתן לגבות שכר טרחה בגובה של עד 13 אחוזים מהפיצויים- במקרים בהם סיום התביעה נעשה בפסק דין של בית המשפט.
כמה עולה לשלם לעורך דין?
כמה שכר טרחה יכול עו"ד לגבות בתיקי תאונות דרכים?
  יש לציין כי בחישוב רף המקסימום לשכר טרחה לא נלקח בחשבון סכום המע"מ ועל כן שכר הטרחה שיגבה בפועל יכלול גם תוספת מע"מ, כקבוע בחוק. גובה שכר הטרחה המוסכם בין עורך דין ללקוח נקבע בהסכם שכר טרחה, ובדומה לנוהג המומלץ לגבי כל הסכם חתום, גם כאן מומלץ לעיין בקפידה בנוסח ההסכם ולוודא כי כל הפרטים ברורים לכם עד תום.

מדוע נקבעו המגבלות על שכר הטרחה?

המגבלות הקבועות בחוק נועדו לספק סיוע והגנה לנפגעי תאונות דרכים בכמה אופנים: ראשית, תביעה המסתיימת בלא כלום, כלומר ללא קבלת פיצויים, לא תחייב את התובע בשכר טרחה. שנית, מאחר ושכר הטרחה נקבע באופן יחסי לסכום הפיצויים, עורכי הדין מונעים להשיג ללקוחותיהם את הסכום הגבוה ביותר האפשרי. כמו כן יש לציין כי מאחר והמגבלות על שכר הטרחה ידועות וקבועות, נטל התשלום נופל בפועל על חברת הביטוח, ובחישוב סכום הפיצויים נלקח בחשבון גם שכר הטרחה.

הוצאות נוספות לשכר טרחה בתביעת פיצויים

מעבר לשכר הטרחה לעורך הדין, הגשה וניהול של תביעת פיצויים בגין נזקי גוף בתאונת דרכים כרוכה לרוב במספר הוצאות נוספות, אשר עלותן מוטלת על התובע עצמו. בין ההוצאות השכיחות בתביעות מסוג זה: העתקת מסמכים וחומרים נוספים, ביצוע שליחויות, אגרת בית משפט, הזמנת חומר רפואי ועוד.
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן