להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

קרינת שמש UV כגורם סיכון לסרטן העור

תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך

כשמדובר בסרטן העור, גורם הסיכון העיקרי הוא החשיפה הממושכת לקרינה אולטרה סגולה (UV) – קרנת השמש.

הבנת היסודות בנושא קרינת UV והאופן בו היא פוגעת בעור, היא צעד ראשון חשוב בידיעה כיצד להגן על עצמכם מפני סרטן העור לרבות מלנומה, BCC SCC.

החדשות הטובות הן שכל אחד יכול להפחית משמעותית את הסכנה הנובעת מחשיפה לקרינת UV!. כל זאת תוך שמירה על ההנאה מפעילויות חוץ אבל תוך הקטנת הסיכון לסרטן העור, על ידי נקיטת אמצעי הגנה פשוטים וחכמים.

מהי קרינת UV?

קרינתUV  היא חלק מהאנרגיה הטבעית שמייצרת השמש. על הספקטרום האלקטרומגנטי, לקרני ה-UV יש אורכי גל קצרים יותר מאור גלוי, כך שהעיניים שלנו אינן יכולות לראות את אור ה-UV, אך העור שלנו יכול לחוש בו. מיטות שיזוף פולטות גם הן קרינת UV.

ישנם שני סוגים מוכחים של אור UV אשר תורמים לסיכון לחלות בסרטן העור:

 • קרינת UVA  – בעל גל ארוך יותר. קשור להזדקנות העור.
 • קרינת UVB – בעל גל קצר יותר. קשור לשריפת העור.

בעוד קרני UVA ו- UVB שונות זו מזו בהשפעתן על העור, שתיהן מזיקות לו. חשיפה בלתי מוגנת לקרני UVA  ו- UVB פוגעת ב- DNA של תאי העור וגורמת לפגמים גנטיים או מוטציות, העלולים להוביל לסרטן עור (כמו גם להזדקנות מוקדמת). קרני שמש אלה עלולות גם לגרום לנזק בעיניים – ובכלל זה קטרקט וסרטן עפעפיים.

מה הסיכונים בגין חשיפה לקרינת  UV?

קרינת UV היא גורם מוכח לסרטן העור לרבות BCC (קרצינומת תאי הבסיס), SCC (קרצינומת תאי הקשקש), המופיעים לרוב באזורי עור חשופים לשמש. למרבה המזל, צורות שכיחות אלה של סרטן העור כמעט תמיד ניתנות לריפוי כאשר הן מתגלות בשלב מוקדם מספיק.

חשיפה לקרינת UV שמובילה לכוויות שמש, הוכחה כבעלת תפקיד משמעותי בהתפתחות מלנומה – הצורה המסוכנת ביותר מבין שלושת הסוגים הנפוצים ביותר של סרטן העור. מחקרים עדכניים מראים כי קרני ה-UV הפוגעות בעור יכולות גם לשנות גן שמדכא גידולים, דבר המעלה את הסיכון לכך שתאי עור שנפגעו מהשמש יהפכו לסרטן עור.

מה עליכם לדעת

 • רוב סרטני העור שאינם מלנומה (NMSC) ואחוז גדול של מלנומות קשורים לחשיפה לקרינת UV מהשמש.
 • חשיפה לקרינת UV היא גורם מזיק ביותר לעור, היוצר נזק שיכול לנוע בין קמטים מוקדמים לסרטן עור מסוכן.
 • הנזק מחשיפה לקרינת UV הוא נזק מצטבר, אשר מגביר את הסיכון לחלות בסרטן העור לאורך זמן. בעוד שלגוף יכולת לתקן חלק מנזקי ה- DNA בתאי העור, הוא לא יכול לתקן את כולם. הנזק שאינו מתוקן מצטבר עם הזמן, ומעורר מוטציות אשר גורמות לתאי העור להתרבות במהירות. תהליך זה עשוי להוביל לגידולים ממאירים.
 • מידת הנזק תלויה בעוצמת קרני ה- UV ובמשך הזמן שהעור נחשף אליהן ללא הגנה. גם המיקום משמש כגורם. אם אתם מתגוררים במקום בו קיימת קרינת שמש חזקה לכל אורך השנה, רמת החשיפה והסיכון שלכם עולים.
 • ניתן להפחית בקלות את הסיכון לפתח סרטן עור על ידי נקיטת אמצעי הגנה מתאימים מפני קרינת UV.

קרינת UVB  – עובדות וסיכונים

 • קרינת UVB חודרת לעור ופוגעת בשכבות החיצוניות שלו. חשיפת יתר גורמת לשיזוף, כוויות שמש ובמקרים חמורים שלפוחית.
 • UVB מתקשר לגורם ההגנה מפני השמש (SPF) על גבי התוויות של מוצרי קרם ההגנה. מספר ה- SPFמבטא כמה זמן ייקח לקרינת השמש (כולל חלק מ- UVA) לגרום לעור להאדים בעת השימוש במוצר זה, בהשוואה לזמן שייקח לעור להאדים ללא קרם הגנה.
 • עוצמת ה- UVB נתונה לשינויים. בעוד שקרני השמש חזקות ביותר ומהוות את הסיכון הגבוה ביותר לעור בשעות הבוקר המאוחרות עד אמצע אחר הצהריים, מהאביב לסתיו באקלים מתון, ותקופות ארוכות עוד יותר באקלים טרופי, קרני UVB עלולות לפגוע בעור שלך לכל אורך השנה, במיוחד במקומות גבוהים או על משטחים רפלקטיביים כמו שלג או קרח.
 • קרני ה-UVB ניתנות לסינון ואינן חודרות דרך זכוכית.

קרינת UVA – עובדות וסיכונים

 • קרני UVA גורמות לשיזוף, ואורכי הגל הקצרים שלהן גורמים גם לכוויות שמש. שיזוף בטוח או בריא אינו קיים. קרינת ה-UVA הוכחה כתורמת להתפתחות סרטן העור.
 • UVA מתקשר ל"הגנת ספקטרום רחב" שנראית בתוויות על מוצרי קרם ההגנה. בעבר, מסנני קרינה הגנו על העור מפני קרינת UVB בלבד, אך לאחר שהתברר עד כמה קרני ה- UVA מסוכנות, יצרני קרם ההגנה החלו להוסיף מרכיבים שיגנו על העור מפני UVB ו-UVAלכל אורך הקשת הרחבה הזו.
 • על אף שקרני UVA הן מעט פחות עוצמתיות מUVB-, הן חודרות לעור עמוק יותר. החשיפה גורמת לנזק גנטי לתאים בחלק הפנימי ביותר של השכבה העליונה של העור, בה מתפתחים מרבית סרטני העור. העור מנסה למנוע נזק נוסף על ידי הפיכה לכהה יותר, וכתוצאה מכך השיזוף. עם הזמן UVA מוביל גם להזדקנות מוקדמת וסרטן העור.
 • קרינת UVA היא סוג האור העיקרי בו נעשה שימוש ברוב מיטות השיזוף. בעוד שבעבר מיטות אלה נחשבו לבטוחות, כיום אנו יודעים שההפך הוא הנכון.
 • UVA נמצא בכל מקום. UVA מהווה עד 95% מקרינת ה- UV המגיעה לכדור הארץ. קרניים אלה שומרות על אותה רמת עוצמה בשעות האור לאורך כל השנה. המשמעות היא שבמשך חיים שלמים, כולנו נחשפים לרמה גבוהה של קרני UVA.
 • UVA יכול לחדור חלונות וכיסוי עננים.

הגנו על עצמכם!

למרות גורמי הסיכון, תוכלו ליהנות בבטחה ובשמחה מחיק הטבע בחוץ, על ידי הגנה על העור מפני חשיפה לקרינת אולטרה-סגול באמצעות קרם הגנה בעל ספקטרום רחב ובגדים, כובעים ומשקפי שמש בטוחים לשמש. כדאי גם לשקול להתקין ציפוי UV לחלון, לבית ולמכונית.

הפכו את ההגנה מהשמש לדרך חיים. הגנו על עצמכם כל יום, גם כאשר מעונן. הימנעו לחלוטין משיזוף מקורה.

שרה גבריאל
שרה גבריאל
קרא עוד
מקצוענים שיודעים את העבודה בכל פניה ובכל שעה תמיד נעניתי בכבוד רב שירות אדיב ונעים חריגים בנוף הישראלי יישר כוח 👏👏👏
אריק בסן
אריק בסן
קרא עוד
עו"ד עמוס כהן וצוותו ליוו אותי בהליך למול ביטוח לאומי שנים רבות והוכיחו את איכותם מקצועיותם ורגישותם פשוט מומלצים בחום.
אלי בן ישי
אלי בן ישי
קרא עוד
שלום עו"ד עמוס כהן. בעבר טיפלת בתיק שלי ואני מרוצה מהטיפול ומעורכי-הדין התותחים אני תמיד ממליץ עליכם. תודה על הכל ממני אלי בן ישי💪.
אילן ברקוביץ
אילן ברקוביץ
קרא עוד
אני רוצה קודם כל להגיד תודה רבה על השירות האדיב, המענה המקצועי, תמיד הייתם בשבילי כדי לעזור 👌 ובמיוחד תודה ענקית לצוות הנהדר! משרד של תותחים תודה על הכל!
נטע ג'רבי
נטע ג'רבי
קרא עוד
שירות אדיב ומקצועי, בתחומים שונים שפנינו. עורכי דין נהדרים שמסייעים בכל דבר ועניין, ממליצה מאד. מציינת במיוחד את עורך דין עמוס שהסביר וליווה.
דן לוי
דן לוי
קרא עוד
לפי השירות שאתם נותנים. לפי דעתי אתם מספר אחד מעל כולם. תודה רבה לכם על השירות שנתתם לי. 👍👍👍👍👍👍ישר כח.
ירדן סער
ירדן סער
קרא עוד
תותחים אלופים כל הכבוד שאפו גדול. ההליך שלי נסגר ממש מהר - פחות משנה ובדרך לעוד תביעה ממליצה בחום
הקודם
הבא
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן