להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

מברכים שנהיה לראש ולא לזנב, אז למה מעדיפים שנהיה זנב לאריות?

שנהיה לראש ולא לזנב - זנב לאריות או ראש לשועלים
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך

אחד מסימני ההיכר של ראש השנה הוא הביטוי "שנהיה לראש ולא לזנב" שמקורו בפסוק הנזכר בברכות שבפרשת "כי תבוא" מספר דברים: "וּנְתָנְךָ ה' לְרֹאשׁ וְלֹא לְזָנָב" (פרק כ"ח פסוק י"ג).

הפירוש הידוע לביטוי, כדברי הרמב"ן בפירושו לתורה, שעם ישראל יהיה בראש העמים ולא יהיה משועבד לעמים אחרים: "כי יתכן שיהיה לראש על עמים רבים וזנב לעם אחד נכבד ממנו".

מן הצד השני עומד לו הביטוי ממסכת אבות ד' פסוק טו, בו נרשם: "…הֱוֵה זָנָב לָאֲרָיוֹת, וְאַל תְּהִי רֹאשׁ לַשּׁוּעָלִים".

כלומר מוטב להיות אחרון בקבוצה של טובים ושל חכמים (וללמוד מהם), מאשר ראשון בין טיפשים ורשעים.

הרהורים

הסכמה לא תהיה כאן- אבל אני מתקשה לקבל את הביטוי "אל תהי ראש לשועלים". לטעמי, בביטוי זה יש משהו מיושן ומתנשא. אל לו לאדם לפסול קבוצות שלמות ולכנות את האנשים הנמנים עם אותן קבוצות כטיפשים או רשעים, רק משום שאלו אינם דומים לו. בימינו, אין מקום להפרדת ופילוג הציבור,  תוך קביעה לאיזו קבוצות כדאי להשתייך (האריות לדוגמא) ולאלו קבוצות לא טוב להשתייך.

בעיניי, כל אדם צריך לשאוף להיות במקום שהכי טוב לו ולא הכי טוב כפי שמצפים ממנו- כאשר כל קבוצת השתייכות היא קבוצה לגיטמית. כל אדם צריך להיות שלם עם עצמו ומתוך הרגשה זו לפעול ולהגשים את עצמו.

תשאלו את הקבלן העשיר או מנכ"ל חברת ההייטק שלא סיימו בגרות, איך הצליחו בגדול בחיים למרות שלא הלכו במסלול המצופה מהם.

האם מבחינתכם הקבלן או המנכ"ל הם בבחינת ראש לשועלים או זנב לאריות?

אילו היינו בודקים את אותם מצליחנים לפי הפרשנות המסורתית תשובתינו הייתה שהם ראש לשועלים. אבל האמת היא שלא כל כך נורא להיות ראש לשועלים, לא עקב ברירת מחדל, אלא מכיוון שלא כל כך נורא להיות שועל.

אתם מבינים – כל השנים סיפרו לנו שאנחנו חייבים להיות ראש לאריות– אבל האמת ששועל היא למעשה חיה שמסתדרת בכל מצב, סתגלנית, ערמומית, פיקחת, אך לא בראש שרשרת המזון– לא מזכיר לכם אותנו העם היהודי?

דווקא תכונות אופי אלו מגדירות את מי שאנחנו, אז למה שנתחפש לחיה אחרת?

אל מול השועל עומד לו האריה, מלך החיות לכאורה, חיה גדולת ממדים אך עם זאת גם עצלנית, שונאת עבודה, שהאוכל מגיע אליה ללא ממאמץ.

להגיד שלא היינו רוצים לחיות כך- רוצים! אבל צריך להיות ריאליים. צריך להבין שאומנם למחשבה יש כוח רב, אבל בהנחה שלא נולדנו עם של כפית כסף בפה, ללא חריצות ועבודה קשה, לא נעמוד בראש.

במובנים רבים דווקא ראשו של השועל יכול לייצג מקום טוב וערכי יותר מראשו של האריה, זאת אם נשכיל לנטרל דעות קדומות.

מסיבה זו, זנבו של האריה אינו מתחיל איפה שראשו של השועל מסתיים, אלא שניהם יכולים להימצא במקומות מקבילים מבחינת ההצלחה והאושר.

אומנם שני הפתגמים מתכוונים ליצור בנו כמיהה לשיפור מתמיד. אבל לדעתי הפתגם "שנהיה לראש ולא לזנב", לא מקפח קבוצות באוכלוסייה ומייצג את הכמיהה הרציונאלית, נטולת הסטיגמות להצלחה ולאושר.

זנב מול ראש

זנב האריות מייצג את האפשרות ללמוד מחכמים מאתנו ובדרך זו להתקדם- וזו אכן פרשנות ראויה. אבל בסופו של יום בשביל הנפש שלנו תמיד עדיף להיות ראש מאשר זנב. תחשבו איך זה לחיות כל החיים בהרגשה של זנב – יהיה הזנב הכי מפואר שיש.

לכן אל תשאפו להיות זנב אלא הרגישו בתור ראש.

אם לא ראש האריה אז ראש השועל ואם לא ראש השועל אז ראש הדג- פשוט תרגישו כך וההרגשה תהיה כמו זו של האריה. מכאן, הדרך להמשך ההצלחה סלולה בפניכם.

זכרו, הרגשתו של תלמיד הנמצא במקום האחרון בכיתת מצטיינים פחות טובה מזו של תלמיד הנמצא במקום הראשון בכיתה ממוצעת. יתכן ששני התלמידים באותה רמת ידע, אך חישבו עם אילו כישורים לחיים יוצא התלמיד שכל תקופת לימודיו סייע לתלמידים החלשים ממנו להצליח וגרף מחמאות רבות ממוריו.

מה עוד אפשר לעשות

אל תשאפו למה שאתם לא. התחילו בקטן אבל תחלמו בגדול – אל תוותרו על החלום, אבל גם אל תצפו שדברים יקרו מעצמם. רוב החלומות מתגשמים רק לאחר עבודה קשה והשגת יעדי ביניים תוך ניצול ההזדמנויות שבדרך.

אני לא מציע לכם להתפשר, אלא לבחור בדרך הנכונה לכם, לאופי וליכולות שלכם זאת מבלי לוותר על האושר והמימוש העצמי – רק כך תגיעו לראש ולא לזנב.

עוד זכות

קוראים ולקוחות יקרים !
שתהיה לכם ולכל בני משפחתכם שנה טובה.
שנה של הגשמת חלומות ומימוש זכויות.
שנה של התחלות חדשות והפתעות חיוביות.
שנה של מעשים טובים וערבות הדדית.
שנה של אושר, שמחה ובריאות.

עורך דין עמוס כהן
מיצוי זכויות | ביטוח לאומי | תאונת עבודה | נכי צה"ל | נזיקין
מייל:  amos@mt-law.co.il
טלפון: 054-48275044

כתבות פופולריות:

תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן