להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

קרע במיניסקוס בברך– הסבר על אחוזי הנכות ועל זכויות שונות

Miniscus infection - work accident
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך

מהו המיניסקוס ומה תפקידו?

המיניסקוס העשוי כמעין רקמה סחוסית, משמש בעיקר כבולם זעזועים, כמפזר של עומסי משקל הגוף וכמייצב של הברכיים. בכל ברך קיימים שני מיניסקוסים והם מפרידים בין סחוסי עצם השוקה לסחוסי עצם הירך.

מה גורם לקרע במיניסקוס בברכיים?

הקרע יכול להיגרם בעיקר עקב חבלות (בעיקר חבלה סיבובית), עומס מצטבר או על רקע ניווני, כאשר הקרע יכול להיות מלא או חלקי.

קרע עקב פציעה בברכיים- חבלה סיבובית:

מאחר שהמניסקוס רגיש יחסית לפציעות, אירועים טראומטיים ובעיקר חבלה סיבובית של הברך עלולים לגרום לקרע במיניסקוס, על רקע חבלה פתאומית.

כך, חלק מהחבלות עשויות לגרום לכך שהמניסקוס ייתפס בין עצמות השוק והירך וכאשר הברך ממשיכה להסתובב, מתרחש הקרע וכאב חד מורגש באזור הברך.

שרה גבריאל
שרה גבריאל
קרא עוד
מקצוענים שיודעים את העבודה בכל פניה ובכל שעה תמיד נעניתי בכבוד רב שירות אדיב ונעים חריגים בנוף הישראלי יישר כוח 👏👏👏
אריק בסן
אריק בסן
קרא עוד
עו"ד עמוס כהן וצוותו ליוו אותי בהליך למול ביטוח לאומי שנים רבות והוכיחו את איכותם מקצועיותם ורגישותם פשוט מומלצים בחום.
אלי בן ישי
אלי בן ישי
קרא עוד
שלום עו"ד עמוס כהן. בעבר טיפלת בתיק שלי ואני מרוצה מהטיפול ומעורכי-הדין התותחים אני תמיד ממליץ עליכם. תודה על הכל ממני אלי בן ישי💪.
אילן ברקוביץ
אילן ברקוביץ
קרא עוד
אני רוצה קודם כל להגיד תודה רבה על השירות האדיב, המענה המקצועי, תמיד הייתם בשבילי כדי לעזור 👌 ובמיוחד תודה ענקית לצוות הנהדר! משרד של תותחים תודה על הכל!
נטע ג'רבי
נטע ג'רבי
קרא עוד
שירות אדיב ומקצועי, בתחומים שונים שפנינו. עורכי דין נהדרים שמסייעים בכל דבר ועניין, ממליצה מאד. מציינת במיוחד את עורך דין עמוס שהסביר וליווה.
דן לוי
דן לוי
קרא עוד
לפי השירות שאתם נותנים. לפי דעתי אתם מספר אחד מעל כולם. תודה רבה לכם על השירות שנתתם לי. 👍👍👍👍👍👍ישר כח.
ירדן סער
ירדן סער
קרא עוד
תותחים אלופים כל הכבוד שאפו גדול. ההליך שלי נסגר ממש מהר - פחות משנה ובדרך לעוד תביעה ממליצה בחום
הקודם
הבא

מי נמצא בסיכון לסבול מקרעים במיניסקוס עקב תאונה או חבלה סיבובית:

קבוצת הסיכון העיקרית הם ספורטאים מקצועיים או חובבנים, המפעילים את רגליהם במסגרת הפעילות הספורטיבית. כך למשל, שחקני כדורגל, שחקני כדורסל, טניס, כדורעף, כדוריד, ספורטאים מתחומי האתלטיקה, התעמלות האומנותית, אומנויות הלחימה (ג'ודו, טאקוונדו, איגרוף, היאבקות וכיוב'), נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מכאבים בברכיים ומקרע.

קבוצת סיכון נוספת הם למעשה חיילי צה"ל. בעת הפעילות המבצעית והפעילות השוטפת, חיילי צה"ל מבצעים פעילויות פיזיות וספורטיביות מגוונות כמו ריצה, מסעות, קרב מגע, הרמת ציוד כבד ועוד. פעילויות אלו, עשויות לגרום לחבלות בברכיים, לרבות חבלות סיבוביות.

עם זאת, לא רק ספורטאים נמצאים בסיכון, למעשה דריכה לא נכונה על הקרקע, תנועה לא נכונה עשויה להוביל לחבלה סיבובית בקרב כל אחד, בכל מקום, בכל עבודה או מקצוע.

בתוך כך, נפילות, תאונות דרכים, מכה ישירה בברך וכיוב', גם עשויות להוביל לכך וגם לפציעות נוספות בברכיים.

קרע במיניסקוס או כאבים בברכיים עקב עומס מצטבר/ עבודה פיזית (מיקרוטארומה):

עבודות פיזיות מסוימות, עשויות לגרום, לתרום או להאיץ הופעת קרעים במיניסקוס. כך, לשם הדוגמא עבודות בכריעה/ רכינה על הברכיים (רצפים, מכונאים, אינסטלטורים ועוד), עבודות פיזיות בהם מרימים משא כבד, מטפסים על סולמות וכן עבודות מגוונות נוספות עשויות להשפיע על הופעת קרעים במיניסקוס ופגיעות נוספות.

יצוין כי לסוג הפעולה, תדירות ביצועה בעבודה ולוותק העבודה, יש משמעות על קביעת חלקה היחסי של העבודה בגרימת הפגיעה.

טיפ: לעבודות פיזיות כמפורט לעיל, יכולה להיות השפעה גם במקרים שבהם הייתה מועדות טבעית לקרע או כאשר קיימים מאפיינים נוספים כמו השמנת יתר, בהם האדם נמצא בסיכון מוגבר לסבול מקרעים ללא קשר לעבודה. במקרים אלו, הימנעות מפעילות פיזית יכולה הייתה למנוע את הקרע והעבודה או הפעילות הוציאו את הקרע מן הכוח אל הפועל או תרמו להיווצרותה.

קרע במיניסקוס הברך עקב שחיקה ניוונית:

גם ללא כל פעילות פיזית מיוחדת, קרע במינסקוס יכול להיגרם עקב שחיקה טבעית על רקע אוסטאוארטריטיס. שחיקה ניוונית שכיחה יותר בקרב אנשים מבוגרים מעל העשור ה-6, אך גם בקרב צעירים שעברו שברים וחבלות משמעותיות בברכיים.

עם זאת, גם כאשר אדם סובל משינויים ניווניים, אין זה אומר שלעבודה לא הייתה השפעה, מהסיבות כמפורט לעיל.

זכויות להם זכאי מי שסובל מקרע במיניסקוס בברך

תאונת עבודה בביטוח לאומי:

פגיעה שנגרמת עקב חבלה או עומס מצטבר, יכולה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה. תשומת הלב כי הכרה בקרע במיניסקוס עקב עומס מצטבר, הוא הליך שמחייב התייעצות קודמת עם עו"ד, אחרת הסיכויים שלכם להיות מוכרים נמוכים מאוד.

ככל שהפגיעה תוכר, בגין 90 הימים הראשונים, הנפגע עשוי להיות זכאי יהיה לתשלום דמי פגיעה, כתלות בימי מחלה /אי כושר העבודה. לאחר תקופה זו, הפיצוי יקבע בהתאם לאחוזי הנכות שיקבעו על ידי וועדה רפואית. נכות בשיעור 10%-19%, תקנה לנפגע מענק חד פעמי ואילו נכות בשיעור 20%, תעניק לנפגע קצבה חודשית לצמיתות.

כמו כן, מי שהוכר זכאי להגיש תביעה להחמרת מצב כל חצי שנה.

קצבת נכות כללית:

בדרך כלל, קרע לא יוביל לקבלת קצבת נכות כללית. עם זאת, פגיעה קשה יותר בברכיים או קרע במיניסקוס יחד עם פגימות ומחלות נוספות עשויים להוביל לקבלת קצבת הנכות, זאת ככל שהתביעה תנוהל בחוכמה. לקריאת התנאים לקבלת קצבת נכות כללית לחצו כאן.

פיצוי בגין אירוע תאונתי שאינו תאונת עבודה:

במקרה של אי כושר עקב פציעה / קרע במיניסקוס, עקב אירוע חבלה שאיננו מוכר כתאונת עבודה (תאונה, חבלה סיבובית, תנועה לא טובה וכיוב'), עדיין יכולה לקום זכאות לפיצוי מביטוח לאומי עבור שלושת חודשי אי הכושר הראשונים. תביעה בגין אירוע תאונתי יש להגיש בתוך 4 חודשים ממועד קרות האירוע, אחרת הזכות עשויה לפקוע.

תביעת נזיקין מול חברת הביטוח במקרה של קרע בברך:

תאונת דרכים:

במקרה של קרע או פציעה בברך עקב תאונת דרכים, ניתן להגיש דרישה לפיצוי כספי מחברת הביטוח. תשומת הלב, כי פגיעה בברך יכולה להיות מוכרת גם כתאונת עבודה וגם כתאונת דרכים ובמקרים מסוימים ניתן לקבל פיצוי מוגדל בשל כך.

תביעת נזיקין:

במקרה שהפציעה נגרמה עקב תאונה אחרת או רשלנות, ניתן לפנות בדרישה או תביעה לפיצוי כספי במידה וניתן להצביע על רשלנות (לדוגמא תביעה כנגד העירייה, הקניון, וועד בית וכיוב')

ביטוח תלמידים:

עת מדובר בילד, יש לבדוק זכאות לפיצוי במסגרת ביטוח תלמידים, שמבטח את הילדים גם מחוץ למסגרת החינוכית בכל שעות היום!

ביטוח ספורטאים:

במקרה שהאירוע אירע בעת פעילות ספורטיבית מסודרת, בד"כ קיים ביטוח ספורטאים. לכן, לאחר החבלה יש לפנות לחברת הביטוח בדרישה לפיצוי בהתאם לתנאי הפוליסה.

ביטוחים אישיים:

לאחר שנגרמה פציעה בברכיים, מומלץ להיזכר בביטוחים הקיימים שיכולים להקנות פיצוי כספי או קצבה. כך, ביטוחים כמו ביטוח תאונות אישיות/ אובדן כושר עבודה וכיוב', בדרך כלל רלוונטיים למקרים של פציעה בברכיים.

מהם אחוזי הנכות בגין קרע במיניסקוס או פגיעה בברכיים:

Disability percentage and medical committee

להלן הסעיפים הרלוונטיים לצורך קביעת אחוזי נכות בגין קרע במיניסקוס ו/או הגבלה בתנועות הברכיים, בהתאם לטבלת אחוזי הנכות של ביטוח לאומי (לטבלת אחוזי הנכות המלאה של ביטוח לאומי לחצו כאן):

48(2) הברך
(א)אי-יציבות צדדית קשה (הברך מתעקמת תחת כובד משקל הגוף לצד אחד)30%
(ב)אי-יציבות אחורית-קדמית עם התעקמות הברך תחת כובד משקל הגוף20%
(ג)קשיון נוח30%
(ד)קשיון לא נוח50%
קשיון לא-נוח – פירושו: עמדת הברך ביישור יתר של יותר מ-°10RECURVATUM) GENU) או כיפוף ביותר מ-°30 או סטיה צדדית (VALGUS VARUS) של יותר מ-°20
(ה) הגבלת תנועות הכיפוף
(I)הכיפוף אפשרי בזווית מ-°0 עד °900%
(II)הכיפוף אפשרי בזווית מ-°0 עד °705%
(III)הכיפוף אפשרי בזווית מ-°0 עד °4510%
(IV)הכיפוף אפשרי בזווית מ-°0 עד °3020%
(V)הכיפוף אפשרי בזווית מ-°0 עד °1530%
(ו) הגבלה ביישור הברך
(I)יישור הברך אפשרי עד °50%
(II)יישור הברך אפשרי עד °1010%
(III)יישור הברך אפשרי עד °1520%
(IV)יישור הברך אפשרי עד °3040%
(V)יישור הברך אפשרי עד °4550%
(ז) נזק במניסקוס
(I)נזק במניסקוס בצורה קלה10%
(II)נזק במניסקוס עם LOCKING20%
(III)מצב לאחר ניתוח הוצאת המניסקוס ללא הפרעות תפקודיות0%
(IV)מצב לאחר ניתוח הוצאת המניסקוס, קיימים שינויים ארטרוטיים קלים ודלדול קל של השרירים10%

הסברים ודגשים על אופן קביעת אחוזי הנכות:

בטבלה מפורטים אחוזי הנכות, המותאמים בגין פגיעות בברכיים. כבר עתה אבקש להדגיש כי בגין פגיעה אחת, ניתן לקבל אחוזי נכות מצטברים בהתאם לכמה סעיפי ליקוי, כתלות בחומרת הפגיעה.

אחוזי הנכות נקבעים בד"כ כאשר קיימת ההגבלה בתנועות הברכיים – קרי הגבלה בכיפוף ו/או הגבלה ביישור הברכיים ובמקרים קשים כאשר קיים קשיון של הברכיים. הסעיפים הרלוונטיים לקביעת אחוזי נכות בגין ההגבלה בתנועות, מפורטים בסעיפים 48(2)(ג-ו), כמופיע בטבלה.

סעיף 48(2)(ז), כמופיע בטבלת אחוזי הנכויות, הוא סעיף הליקוי הרלוונטי לצורך קביעת הנכות הרפואית. שימו לב כי הסעיף אינו דורש הגבלה בתנועות. לכן, הקרע כשלעצמו מקנה 10% ובמידה ויש נעילות הנכות הרפואית כבר תהיה בשיעור 20%. אל מול זאת, במידה והנפגע עובר ניתוח להוצאת המיניסקוס ומצב הברך חזר לתפקוד מלא, לא תותאם נכות בגין הקרע. במקרה שבו לאחר הניתוח קיימים שינויים ארטרוטיים ודלדול שריר, כן תותאם נכות- גם ללא הפרעה בתפקוד.

טיפ: כדי לדעת האם יש או אין שינויים בברכיים, יש לבצע לאחר הניתוח בדיקת הדמייה (אולטרסאונד או MRI), כאשר דלדול השריר נבדק על ידי השוואת עובי השריר באזור הברכיים, בין הברך הבריאה לזו הפגועה. שימו לב, לצורך קבלת אחוזי נכות לאחר ניתוח, די בשינויים קלים ובדלדול קל, עם זאת, מדובר בתנאי מצטבר.

כמו כן, סעיף 48(2)(א-ב) דן במצבים של אי יציבות של הברכיים- כלומר מצבים בהם הברך אינה נושאת את כובד משקל הגוף.

מלבד קביעת אחוזי הנכות לצמיתות, הוועדה יכולה להתאים אחוזי נכות לתקופה זמנית. אחוזי נכות לתקופה זמנית מותאמים בד"כ סמוך לפציעה, לפני ניתוחים ולתקופת החלמה לאחר ביצוע ניתוחים.

מה למדנו:

למעשה ניתן ללמוד כי מי שסובל מפגיעה בברכיים, בדרך כלל זכאי לפחות לאחת מהזכויות כמפורט בכתבה. עם זאת, הכתבה אינה מכסה את מכלול הזכויות וההיבטים. לשם בירור מקיף ומקצועי, אמליץ לכם להתייעץ עם עו"ד המתמחה בביטוח לאומי בנזיקין- ולוודא שהוא אכן טיפל ומטפל במקרים של פגיעה בברכיים

ככל שאתם מעוניינים להתייעץ, אני זמין לעזרתכם בכל עת.

עמוס כהן, עו"ד
מנהל אתר עוד זכות ועו"ד ביטוח לאומי ונזיקין
Amos@mt-law.co.il
054-4827504

מדריכים בנושאי זכויות ביטוח לאומי

סרטן העור כמחלת מקצוע עקב חשיפה לשמש (מלנומה, BCC, SCC)

צריך עזרה מול ביטוח לאומי – לשיחה עם עו"ד צלצל 054-2288333 או השאר פרטים צריך עזרה מול ביטוח לאומי –

מדוע סרטן הגרון יכול להיות קשור לחשיפה בעבודה (גורמי סיכון תעסוקתיים) וזכויות בביטוח לאומי

ככל שאדם החולה בסרטן הגרון נחשף לחומרים בעבודה, המוכרים כגורמים לסרטן הגרון - הוא עשוי להיות להיות מוכר כנפגע בעבודה

תאונת דרכים בדרך לעבודה או מהעבודה הביתה – כתאונת עבודה בביטוח לאומי

על מה נדבר רבות מתאונות הדרכים מתרחשות דווקא כשאנחנו נוסעים לעבודה או שאנחנו חוזרים מהעבודה הביתה. תאונת דרכים שכזו יכולה

מדריך לנפגע תאונת עבודה- חלק ב'- טיפים ודגשים להגשת התביעה וניהולה מול ביטוח לאומי

ברוכים הבאים לחלק ב' של מדריך אתר "עוד זכות" לנפגע תאונת עבודה. בחלק זה אסביר לכם, תוך מתן טיפים פרקטיים,

קרע בגיד הכתף – הסבר על אחוזי הנכות, זכאות לפיצוי, קצבת נכות וזכויות נוספות

צריך עזרה מול ביטוח לאומי – לשיחה עם עו"ד צלצל 054-2288333 או השאר פרטים צריך עזרה מול ביטוח לאומי –

איך להכיר בפגיעת מרפק טניס כתאונת עבודה בביטוח לאומי וזכויות נוספות

צריך עזרה מול ביטוח לאומי – לשיחה עם עו"ד צלצל 054-2288333 או השאר פרטים צריך עזרה מול ביטוח לאומי –

סובלים מפגעי שמש/ סרטן העור? כך תדעו אם אתם זכאים לפיצוי מהמדינה!

ישראל היא מדינה שטופת שמש, ולכן עובדים רבים שנחשפו ממושכות לקרינת השמש, נמצאים בסיכון גבוה להתפתחות סרטן העור, לפגיעה בעיניים

כל הדרכים לקבלת קצבת נכות כללית מביטוח לאומי – מי זכאי וכיצד לפעול כדי להגדיל את הסיכויים

במדריך השלם לקצבת נכות כללית של ביטוח לאומי, אסביר למי משולמת קצבת הנכות הכללית מהמוסד לביטוח לאומי, מי זכאי לקצבה

מחלת הסוכרת – הסבר על אחוזי הנכות, זכאות לפטור ממס, קצבת נכות וזכויות נוספות

צריך עזרה מול ביטוח לאומי – לשיחה עם עו"ד צלצל 054-2288333 או השאר פרטים צריך עזרה מול ביטוח לאומי –

מדריך לנפגע תאונת עבודה- חלק ג' – הופעה בפני הוועדה הרפואית, אופן חישוב הקצבה/מענק, זכויות הנפגע

ברוכים הבאים לחלק ג' של מדריך אתר "עוד זכות" לנפגע תאונת עבודה. בחלק זה אסביר לכם, תוך מתן טיפים פרקטיים,

זכויות בביטוח לאומי ובמס הכנסה לחולי סרטן ריאות

אדם שחלה בסרטן ריאות ונחשף לחומרים מזיקים בעבודה, המוכרים כגורמי סיכון עשוי להיות מוכר כנפגע עבודה ויהיה זכאי לקצבה חודשית.

זכויות החולים בפרקינסוניזם (פרקינסון אטיפי) – גורמי סיכון והכרה במחלה כתאונת עבודה

צריך עזרה מול ביטוח לאומי – לשיחה עם עו"ד צלצל 054-2288333 או השאר פרטים צריך עזרה מול ביטוח לאומי –

הקשר בין לוקמיה לחשיפה בעבודה וזכויות בביטוח לאומי (גורמי סיכון תעסוקתיים)

מהם גורמי הסיכון ללוקמיה ומדוע המחלה יכולה להיגרם עקב חשיפה לחומרים בעבודה. כמו כן, מהן הזכויות בביטוח לאומי, להן זכאי

מדריך לנפגע תאונת עבודה- חלק א'- טיפים והסברים על סוגי הפגיעות המוכרות בביטוח לאומי

ברוכים הבאים לחלק א' של מדריך אתר "עוד זכות" לנפגע תאונת עבודה. בחלק זה אסביר לכם, מהי תאונת עבודה בביטוח

גורמי סיכון תעסוקתיים ללימפומה וזכויות בביטוח לאומי

מהם גורמי הסיכון ללימפומה ומדוע היא יכולה להיגרם עקב חשיפה תעסוקתית לחומרים בעבודה. כמו כן, מהן הזכויות בביטוח לאומי להן

תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן