להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי ונזיקין חייג:

איך לקבל פיצוי על כאבי גב או בלט דיסק מביטוח לאומי וחברות הביטוח ואחוזי הנכות

הרמת משא כבד בעבודה- תאונת עבודה
תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך

על מה נדבר?

רבים מאוד סובלים מכאבי גב, בלטי דיסק, פריצת דיסק וכיוב'. אף רבים סובלים מכאבים ברגליים, הפרעות אורולוגיות ובעיות נוספות שיכולות להיות קשורות לפגיעה בגב. 

הסובלים מבעיות בגב שעבדו פיזית בעבודתם יכולים להיות מוכרים כנפגעי עבודה ולקבל פיצוי על הפגיעה בגב. כמו כן, רבים שטרם הגיעו לגיל פרישה (לא עובדים, נמצאים בפנסיה, או מרווחים עד 5000 ש"ח) עשויים, על רקע הפגיעה בגב, להיות זכאים לקצבה נכות כללית. על כל אלה ועל זכויות רבות נוספות, כולל מתן טיפים להתנהלות מול ביטוח לאומי וגופים אחרים, אספר בכתבה הבאה. 

מהם כאבי גב תחתון?

כאב בשטח שבין קו הצלעות לקו העכוז. כאבי גב תחתון יכולים להקרין אל הירכיים, הרגליים וכף הרגל.

הכאב יכול להיות אקוטי (כלומר לזמן קצוב) ועד לכאב כרוני, בלתי פוסק. כאב אקוטי/ חריף מוגדר כהתקף הנמשך כ- 3 חודשים. תקופת כאב העולה על שלושה חודשים מוגדרת ככאב כרוני.

פעמים רבות, כאבי הגב גורמים לפגיעה באיכות החיים, בתפקוד, בכושר העבודה וכיוב'.

כאבי גב תחתון היא אחת מהסיבות השכיחות ביותר לפנייה אל רופא המשפחה ואחת מהתחלואות הנפוצות בקרב בוגרים.

מהו בלט דיסק?

רוב החוליות בעמוד השדרה מרופדות ומופרדות על ידי דיסק בין חוליתי שהינו בעל מבנה דמוי כרית מעוגלת. הדיסק מורכב ממערכת סיבים חזקה וצפופה שבמרכזה חומר ג'לטיני.

הדיסק הבין חולייתי מתפקד כמו כרית "הידראולית", העוזרת בבלימת זעזועים ובכך מגנה על עמוד השדרה מפני נזקים, לחצים ועומסים.

לנוכח מבנהו הגמיש הדיסק מאפשר לחוליות לנוע בחופשיות וכן מאפשר לעצבים לעבור בין מפרקי החוליות.

בלט דיסק נוצר כאשר לחץ מכאני מסיט את גרעין הדיסק והנוזל ממקומו המקורי. כך נוצרת הבלטה של הדיסק, בד"כ אחורה או לצדדים. הבלטה זו נקראת בשם בלט דיסק.

מהי פריצת דיסק / בקע דיסק?

במצבים של לחץ משמעותי יותר, מעטפת הדיסק עשויה להיפרץ והחומר הג'לטיני הנמצא במרכזו, פורץ ממערכת הסיבים של הדיסק. מצב זה מוגדר כפריצת דיסק.

פגיעה נוירולוגית כתוצאה מבלט דיסק / פריצת דיסק

בלט דיסק, פריצת דיסק או בקע, עלולים להוביל ללחץ על שורשי העצבים ועל חוט השדרה. מצבים אלו מובילים לפגיעה במוליכות החשמלית של העצבים, להתעוררות תהליכים דלקתיים וכאבים, לרבות הקרנת הכאב לאזורים בגפיים התחתונות הנשלטים ע"י העצבים שנפגעו.

מצב זה מוביל לפגיעה נוירולוגית הנלוות לפגיעה האורתופדית.

חומרת הפגיעה יכולה להיות בלתי מורגשת, אבל במצבים רבים הלחץ על שורשי העצבים מוביל לפגיעה בתנועה, תופעות של כאב מקומי, הקרנת הכאב לאזורים מרחוקים ועוד. כמו כן, הלחץ על שורשי העצבים עשוי להוביל לפגיעה תחושתית- כלומר סימפטומים מהתחום הנוירולוגי בגפיים התחתונות כדוגמת: חוסר תחושה, תחושת נימול (נמלים), צריבה, בעירה, דקירות וכיוב', .

שרה גבריאל
שרה גבריאל
קרא עוד
מקצוענים שיודעים את העבודה בכל פניה ובכל שעה תמיד נעניתי בכבוד רב שירות אדיב ונעים חריגים בנוף הישראלי יישר כוח 👏👏👏
אריק בסן
אריק בסן
קרא עוד
עו"ד עמוס כהן וצוותו ליוו אותי בהליך למול ביטוח לאומי שנים רבות והוכיחו את איכותם מקצועיותם ורגישותם פשוט מומלצים בחום.
אלי בן ישי
אלי בן ישי
קרא עוד
שלום עו"ד עמוס כהן. בעבר טיפלת בתיק שלי ואני מרוצה מהטיפול ומעורכי-הדין התותחים אני תמיד ממליץ עליכם. תודה על הכל ממני אלי בן ישי💪.
אילן ברקוביץ
אילן ברקוביץ
קרא עוד
אני רוצה קודם כל להגיד תודה רבה על השירות האדיב, המענה המקצועי, תמיד הייתם בשבילי כדי לעזור 👌 ובמיוחד תודה ענקית לצוות הנהדר! משרד של תותחים תודה על הכל!
נטע ג'רבי
נטע ג'רבי
קרא עוד
שירות אדיב ומקצועי, בתחומים שונים שפנינו. עורכי דין נהדרים שמסייעים בכל דבר ועניין, ממליצה מאד. מציינת במיוחד את עורך דין עמוס שהסביר וליווה.
דן לוי
דן לוי
קרא עוד
לפי השירות שאתם נותנים. לפי דעתי אתם מספר אחד מעל כולם. תודה רבה לכם על השירות שנתתם לי. 👍👍👍👍👍👍ישר כח.
ירדן סער
ירדן סער
קרא עוד
תותחים אלופים כל הכבוד שאפו גדול. ההליך שלי נסגר ממש מהר - פחות משנה ובדרך לעוד תביעה ממליצה בחום
הקודם
הבא

מה גורם לכאבי גב או לבלט / פריצת / בקע דיסק ומדוע זה יכול להיחשב כתאונת עבודה?

מה גורם לכאבי גב או לבלט / פריצת / בקע דיסק ומדוע זה יכול להיחשב כתאונת עבודה?

פגיעות בגב יכולות להיגרם עקב אירועים פתאומיים (נפילה, תאונה, תנועה לא נכונה, הרמת משא כבד ועוד), עומס מצטבר או על רקע ניווני. להלן הסבר על גורמי הסיכון העיקריים:

פגיעה בגב עקב אירוע פתאומי /תאונתי:

אירועים וחבלות רבות יכולות לגרום לכאבים בגב ולפגיעה בדיסק הבין חולייתי. להלן מספר דוגמאות שכיחות:

תאונת דרכים עשויה לגרום לכאבי גב, בלט או פריצת דיסק, כאשר עוצמת ההדף מההתנגשות מוביל לתנוחה לא טבעית/ כיפוף מהיר או זעזוע חריג, העשויים לגרום לפגיעה בדיסק או בחוליות.

כך, גם נפילה מגובה, החלקה או נפילה ישירה על העכוז (לדוגמא החלקה במדרגות, החלקה עקב רטיבות, נפילה במדרכה) עשויות לגרום לפגיעה ולזעזוע בגב.

הרמת אלמנט כבד (לדוגמא: ארגזים, מוצרי חשמל, חבילות, רהיטים ועוד) עשוי לגרום לעומס פתאומי חריג על הגב והדיסק הבין חולייתי ובכך להוביל לכאבים ולפגיעה בגב.

פגיעות אלו לרבות בלטי דיסק ופריצת דיסק, יכולים להיגרם גם כתוצאה מתנועות חריגות של הגב, כמו קימה לא נכונה מכיסא, הסתובבות פתאומית ועוד.

מטבע הדברים האירועים כאמור יכולים להיגרם בזמן העבודה, בדרך אל העבודה או מהעבודה למקום המגורים וגם בעת הפסקה בעבודה.

במקרים אלו, הפגיעה בגב יכולה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה ואף להקנות, בהתאם לאחוזי הנכות שיקבעו ע"י ועדה רפואית, מענק או קצבת נכות עקב פציעה בגב.

טיפ – לאחר שארעה תאונת עבודה יש למלא טופס הנקרא בשם "טופס למתן טיפול רפואי לנפגע בעבודה- שכיר" (טופס בל 250)- לקריאת טיפים כיצד למלא את טופס לחצו על הקישור. במקרה שאתם עצמאיים קראו את הכתבה על טופס בל 283.

פגיעה בגב כתאונת עבודה עקב עומס מצטבר / רקע ניווני והקשר לעבודה:

חלק גדול מכאבי הגב והפגיעות בגב, לרבות בלטי דיסק ופריצות דיסק, אינם נגרמים עקב אירוע מסוים. כך, אורח החיים והעבודה משפיעים על הופעתם של פגיעות בגב.

עבודות פיזיות שונות עלולות לגרום לכאבי גב ומעלות את הסיכון לגרימת נזק כרוני.

ממחקרים שונים שנערכו לאורך השנים עולה שמקצועות רבים ותהליכי עבודה מסוימים מעמידים את העובד בסיכון מוגבר לכאבי גב ובתוך כך לבלטי דיסק ו/או לפריצת דיסק, יחסית לקבוצות עובדים אחרות. להלן מספר דוגמאות:

עבודות ניטול (הרמת משאות כבדים)

מחקרים הראו שהרמת משא כבד לאורך זמן מגדילה את הסיכון לגרימת נזק לגב. הרמת משא כבד אופיינית למקצועות רבים, כך למשל סבלים, סוורים (עובדי נמל), עובדי ניטול ומיון (סבלים בשדה תעופה), עובדי תברואה ופינוי אשפה, פועלי בניין, מסגרים, רתכים, מכונאים, שליחים, משווקים, כוח עזר ובעוד מקצועות רבים נוספים קיים מוטיב של הרמת משאות.

לשם הדוגמא אתם מוזמנים לקרוא את פסק הדין מבל (ת"א) 30502-05-10  מלקו קסאו נ' המוסד לביטוח לאומי במסגרתו ייצגתי מבוטח שנפגע בגבו אשר עבד כסבל וכנהג משאית. לאחר שבהליך המשפטי נקבעו עובדות המקרה, בית הדין האזורי בתל אביב מינה מומחה רפואי שקבע שתנאי העבודה השפיעו על הפגיעה בגב. לנוכח זאת וחרף התנגדות ביטוח לאומי ניתן פסק דין המכיר בפגיעה: פגיעה בגב כתאונת עבודה. 

עבודות עם חשיפה לרטט

חשיפה לרטט בעיקר כל גופי גורמת לזעזוע לגב ובכך עשויה עם הזמן להוביל לתוצאה של פגיעה בגב כתאונת עבודה. בהתאם לכך, עבודה עם כלים רוטטים כמו פטישי אוויר, קונגו ועוד עשויים לגרום לפגיעה בגב.

חשוב להדגיש כי הקשר אינו מוגבל רק לעבודה עם כלים רוטטים. מחקרים רבים מצביעים על קשר בין נהיגה מקצועית לבין בעיות בגב. כך למשל, מפעילי צמ"ה (ציוד מכני הנדסי) המפעלים מלגזות, מנופים, עגורנים, גוררים, טרקטורים ועוד, וכן נהגי משאיות כבדות נחשפים לרטט הנוצר מעצם פעולת הכלי עליו הם נוהגים, מבנה הכלי (גלגלים קשיים, היעדר כיסאות פנאומטיים ועוד) או הדרכים עליהם הם נוסעים (מהמורות, דרכי עפר לא סלולות ועוד).

על נושא הרטט בזמן נהיגה אתם מוזמנים לקרוא בפסק הדין בעבל (ארצי) 39462-04-12  אהרון אלקירי נ' המוסד לביטוח לאומי, במסגרתו ייצגתי נהג מוביל טנקים שסבל מגבו (נהג משאית). בית הדין הארצי הכיר בפגיעת הגב כתאונת עבודה ע"פ עקרון המיקרוטראומה – על רקע הטענה שהמבוטח נחשף לרטט כל גופי בזמן הנהיגה על משאית מוביל הטנקים. 

באופן דומה ראו את פסק הדין מב"ל 14325/09/11 גנאדי פינקלשטיין נ' המוסד לביטוח לאומי, במסגרתו ייצגתי מפעיל ציוד מכאני (צמ"ה) של חברת החשמל אשר נפגע בגבו. גם במקרה זה בית הדין הכיר בפגיעה בגב כתאונת עבודה. 

עבודה בתנוחה לא נוחה / כיפוף הגב

עבודה בתנוחה לא טבעית של הגב וכיפוף חוזר ונשנה של הגב עשוי ע"פ מחקרים רבים לגרום לכאבים ולתוצאה של פגיעה בגב כתאונת עבודה.

בעבודות רבות קיים מוטיב של עבודה בתנוחות לא נוחות או עבודות הדורשות לכופף את הגב באופן חוזר ונשנה. להלן מספר דוגמאות: חשמלאים, נגרים, מכונאים, מסגרים, רתכים, מתקיני מזגנים, סבלים, סוורים, עובדי ניטול, עובדי תברואה, פועלים, משווקים, שליחים, עובדי ניקיון, אחיות, גינקולוגים, עובדי רשת (חברת חשמל, בזק וכיוב') ובעוד מקצועות ועבודות רבות.

כדוגמא לתשתית עובדתית הנוגעת לעבודה המבוצעת בתנוחה לא נוחה וכיפוף של הגב ראו את התשתית אליה הגעתי בתיק של עובד נמל אילת, אשר עבד כסוור, עובד אחזקה ולבסוף כמפעיל ציוד מכאני (בל (ב"ש) 57690-04-13‏ ‏ חיים תרנין נ' המוסד לביטוח לאומי). במסגרת עבודתו נדרש העובד לבצע פעולות חוזרות ונשנות של כיפוף הגב. לאחר קביעת העובדות מונה מומחה רפואי שקבע שקיים קשר סיבתי בין אופי עבודתו של עובד הנמל לבין הפגיעה בגבו וביטוח לאומי הסכים לבסוף להכיר בפגיעה בגב כתאונת עבודה, ע"פ עקרון המיקרוטראומה (מצ"ב פסק הדין).

טיפ: כאן המקום לציין כי כדי שפגיעה בגב תוכר כפגיעה בעבודה על רקע עבודה מתמשכת, אין חובה להוכיח כי העבודה לבדה גרמה לפגיעה. די להראות שתנאי העבודה תרמו או השפיעו על גרימת הפגיעה בגב. לצורך כך, מוטב להסתייע בתקדימים ובמחקרים תומכים. להרחבה בנושא אמליץ לכם לקרוא את הפרק העוסק בפגיעות מסוג מיקרוטראומה במדריך עוד זכות לנפגע בעבודה.

למידע נוסף על הגורמים לפגיעות ולכאבים בגב את מוזמנים להיכנס לאתר של ארגון HSE.

זכויות הסובלים מכאבים בגב / בלטי דיסק / פריצת דיסק

תאונת עבודה בביטוח לאומי:

פגיעה בגב שנגרמה עקב חבלה או עבודה מצטברת יכולה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה בביטוח לאומי. תשומת הלב כי הכרה בפגיעה בגב עקב עומס מצטבר הוא הליך שמחייב התייעצות קודמת עם עו"ד, אחרת הסיכויים להכרה נמוכים מאוד.

במידה וביטוח לאומי מכיר בפגיעה, קמה זכאות לתשלום דמי פגיעה בגין 90 הימים הראשונים, כתלות בימי מחלה/ אי כושר עבודה. לאחר תקופה זו, הפיצוי יקבע בהתאם לאחוזי הנכות שיותאמו על ידי וועדה רפואית. נכות בשיעור 10%-19% תקנה לכם מענק חד פעמי ואילו נכות בשיעור 20%, תעניק קצבה חודשית לצמיתות ,כאשר הוועדה אף רשאית להתאים נכות לתקופה זמנית.

 מי שהוכר והותאמו לו אחוזי נכות זכאי להגיש תביעה להחמרת מצב לביטוח לאומי כל חצי שנה.

תביעה להכרה ניתן להגיש בכל זמן, גם שנים לאחר הפסקת העבודה / פרישה לגמלאות.

קצבת נכות כללית עקב פגיעה בגב/ בלט דיסק:

הגבלה בתנועות הגב או פגיעה קלה בדרך כלל לא תוביל לבדה לקבלת קצבת נכות כללית. עם זאת, פגיעה קשה מאוד בגב או פגיעה בגב יחד עם פגימות ומחלות נוספות עשויות להוביל לקבלת קצבת הנכות, זאת ככל שהתביעה תנוהל בחכמה. לקריאת התנאים לקבלת קצבת נכות כללית לחצו כאן.

פטור ממס הכנסה:

כדי לקבל פטור ממס הכנסה, יש לעבור וועדות רפואיות ושהוועדות יתאימו נכות הגבוהה מ- 89%. גם במקרה זה, במרבית המקרים פגיעה בגב יחד עם פגיעות משמעויות נוספות (כמו סכרת, אי ספיקת כליות, אירועים מוחיים, אירועי לב, מחלת ריאות ועוד), עשויים יחדיו להוביל לפטור המיוחל. 

פיצוי בגין אירוע תאונתי שאינו תאונת עבודה:

במקרה של אי כושר עקב פגיעה בגב / בלט או פריצת דיסק, עקב אירוע תאונתי שאיננו מוכר כתאונת עבודה (תאונה, נפילה, תנועה לא טובה וכיוב'), עדיין יכולה לקום זכאות לפיצוי מביטוח לאומי עבור שלושת חודשי אי הכושר הראשונים. תביעה בגין אירוע תאונתי יש להגיש בתוך 4 חודשים ממועד קרות האירוע, אחרת הזכות עשויה לפקוע.

תביעות נזיקין במקרה של פגיעה בגב:

תאונת דרכים:

במקרה של בלט דיסק/ פריצת דיסק עקב תאונת דרכים, ניתן להגיש דרישה לפיצוי כספי מחברת הביטוח. תשומת הלב, כי פגיעה בגב יכולה להיות מוכרת גם כתאונת עבודה וגם כתאונת דרכים ובמקרים מסוימים ניתן לקבל פיצוי מוגדל בשל כך.

תביעת נזיקין:

במקרה שהפציעה נגרמה עקב אירוע תאונתי או רשלנות, ניתן לפנות בדרישה או תביעה לפיצוי כספי כלפי המזיק (לדוגמא תביעה כנגד העירייה, הקניון, וועד בית, המעסיק וכיוב')

ביטוח תלמידים:

עת מדובר בילד, יש לבדוק זכאות לפיצוי במסגרת ביטוח תלמידים שמבטח את הילדים גם מחוץ למסגרת החינוכית בכל שעות היום!

ביטוח ספורטאים:

במקרה שהאירוע אירע בעת פעילות ספורטיבית מוסדרת, בד"כ קיים ביטוח ספורטאים. לכן, לאחר הפגיעה יש לפנות לחברת הביטוח בדרישה לפיצוי בהתאם לתנאי הפוליסה.

ביטוחים אישיים:

לאחר שנגרמה פגיעה בגב, מומלץ להיזכר בביטוחים הקיימים שיכולים להקנות פיצוי כספי או קצבה. כך, ביטוחים כמו ביטוח תאונות אישיות/ אובדן כושר עבודה וכיוב', בדרך כלל רלוונטיים למקרים של פגיעה משמעותית בגב.

סובל מפגיעה בגב? מלא את הטופס כדי לקבל מידע, ללא עלות, על זכויותיך!

מהם אחוזי הנכות בגין פגיעות בגב והגבלה בתנועות הגב:

37 (1)קבוע עמוד השדרה הצוארי (CERVICAL ANKYLOSIS) 
 (א)בזווית נוחה30%
 (ב)בזווית בלתי נוחה50%
זווית נוחה – הקבוע הוא בגדר היציבה התקינה; 
זווית בלתי נוחה – היציבה הכוללת מופרעת, קיימת סטיה בציר. 
‎-2קבוע עמוד השדרה הגבי (DORSAL ANKYLOSIS) 
 (א)בזווית נוחה10%
 (ב)בזווית בלתי נוחה30%
 זווית נוחה – זווית שאינה עוברת את הקיפוזיס הנורמלית ואין אנגולציה צדדית או קדמית-אחורית חדה. 
‎-3קבוע עמוד השדרה המתני (LUMBAR ANKYLOSIS) 
 (א)במצב נוח30%
 (ב)במצב בלתי נוח40%
 (ג)במצב של דפורמציה קשה עם הפרעה בולטת ביציבה50%
מצב נוח – שמירה על היציבה בגבולות הנורמה; 
מצב בלתי נוח – שינוי ניכר או גס ביציבה. 
‎-4קבוע מוחלט של כל עמוד השדרה 
 א.בזווית נוחה60%
 ב.בזווית בלתי נוחה, גם אם קיימות תנועות קלות של הצואר100%
 זווית העולה על 300 לגבי הקו המאונך (Vertical) נחשבת לבלתי נוחה. 
‎-5הגבלת התנועות בעמוד הצוארי (Cervical spine) 
 א.בצורה קלה10%
 ב.בצורה בינונית20%
 ג.בצורה קשה30%
 ד.אי-יציבות של עמוד השדרה שהוכחה ע"י צילומי רנטגן בתנוחות שונות30%
‎-6הגבלת התנועות בעמוד השדרה הגבי (Dorsal spine) 
 א.בצורה קלה0%
 ב.בצורה בינונית או קשה10%
‎-7הגבלת התנועות בעמוד השדרה המתני (Lumbar spine) 
 א.בצורה קלה10%
 ב.בצורה בינונית20%
 ג.בצורה קשה30%
‎-8שבר של גוף חוליה שהתרפא 
 א.בלי תזוזה ניכרת ובלי הגבלת התנועה של עמוד השדרה בקרבת החוליה הזו5%
 ב.עם תזוזה ניכרת ובלי הגבלת התנועה של עמוד השדרה בקרבת החוליה הזו10%
 ג.עם תזוזה ניכרת ושינויים ארטרוטיים, אבל בלי הגבלת התנועה של עמוד השדרה בקרבת החוליה הזו20%
‎-9הפרעות לאחר שבר שלProcessus spinosusעם או בלי ה-Transversusשלא התחבר5%
‎10תסמונת של בקע הדיסקוס (Hernia disci syndrome) 
 א.שהתרפאה0%
 ב.
כשקיימות הפרעות: ייקבעו אחוזי הנכות בהתאם להגבלת התנועות בקטע של עמוד השדרה המתאים, או בהתאם לממצא הנוירולוגי. 

במקרה של פגיעה נוירולוגית כתוצאה מבלט דיסק / פריצת דיסק או פגיעה בגב, יכולה לקום זכאות לנכות נוספת מעבר לפגיעה בגב, להגבלה בתנועות ולפגיעות אפשרויות נוספות כמו פגיעה אורולוגית. 

הסעיפים הרלוונטיים לפגיעה נוירולוגית שהינה תוצאת פגיעות בגב הם סעיפים 31-32 כמופיע בטבלת הליקויים של הביטוח הלאומי בה מפורטים אחוזי הנכות. כדי לגשת לספר הליקויים של ביטוח לאומי לחצו כאן.

מהם אחוזי הנכות בגין פגיעות בגב והגבלה בתנועות הגב:

37 (1)קבוע עמוד השדרה הצוארי (CERVICAL ANKYLOSIS) 
 (א)בזווית נוחה30%
 (ב)בזווית בלתי נוחה50%
זווית נוחה – הקבוע הוא בגדר היציבה התקינה; 
זווית בלתי נוחה – היציבה הכוללת מופרעת, קיימת סטיה בציר. 
‎-2קבוע עמוד השדרה הגבי (DORSAL ANKYLOSIS) 
 (א)בזווית נוחה10%
 (ב)בזווית בלתי נוחה30%
 זווית נוחה – זווית שאינה עוברת את הקיפוזיס הנורמלית ואין אנגולציה צדדית או קדמית-אחורית חדה. 
‎-3קבוע עמוד השדרה המתני (LUMBAR ANKYLOSIS) 
 (א)במצב נוח30%
 (ב)במצב בלתי נוח40%
 (ג)במצב של דפורמציה קשה עם הפרעה בולטת ביציבה50%
מצב נוח – שמירה על היציבה בגבולות הנורמה; 
מצב בלתי נוח – שינוי ניכר או גס ביציבה. 
‎-4קבוע מוחלט של כל עמוד השדרה 
 א.בזווית נוחה60%
 ב.בזווית בלתי נוחה, גם אם קיימות תנועות קלות של הצואר100%
 זווית העולה על 300 לגבי הקו המאונך (Vertical) נחשבת לבלתי נוחה. 
‎-5הגבלת התנועות בעמוד הצוארי (Cervical spine) 
 א.בצורה קלה10%
 ב.בצורה בינונית20%
 ג.בצורה קשה30%
 ד.אי-יציבות של עמוד השדרה שהוכחה ע"י צילומי רנטגן בתנוחות שונות30%
‎-6הגבלת התנועות בעמוד השדרה הגבי (Dorsal spine) 
 א.בצורה קלה0%
 ב.בצורה בינונית או קשה10%
‎-7הגבלת התנועות בעמוד השדרה המתני (Lumbar spine) 
 א.בצורה קלה10%
 ב.בצורה בינונית20%
 ג.בצורה קשה30%
‎-8שבר של גוף חוליה שהתרפא 
 א.בלי תזוזה ניכרת ובלי הגבלת התנועה של עמוד השדרה בקרבת החוליה הזו5%
 ב.עם תזוזה ניכרת ובלי הגבלת התנועה של עמוד השדרה בקרבת החוליה הזו10%
 ג.עם תזוזה ניכרת ושינויים ארטרוטיים, אבל בלי הגבלת התנועה של עמוד השדרה בקרבת החוליה הזו20%
‎-9הפרעות לאחר שבר שלProcessus spinosusעם או בלי ה-Transversusשלא התחבר5%
10תסמונת של בקע הדיסקוס (Hernia disci syndrome) 
 א.שהתרפאה0%
 ב.
כשקיימות הפרעות: ייקבעו אחוזי הנכות בהתאם להגבלת התנועות בקטע של עמוד השדרה המתאים, או בהתאם לממצא הנוירולוגי. 

במקרה של פגיעה נוירולוגית כתוצאה מבלט דיסק / פריצת דיסק או פגיעה בגב, יכולה לקום זכאות לנכות נוספת מעבר לפגיעה בגב, להגבלה בתנועות ולפגיעות אפשרויות נוספות כמו פגיעה אורולוגית. 

הסעיפים הרלוונטיים לפגיעה נוירולוגית שהינה תוצאת פגיעות בגב הם סעיפים 31-32 כמופיע בטבלת הליקויים של הביטוח הלאומי בה מפורטים אחוזי הנכות. כדי לגשת לספר הליקויים של ביטוח לאומי לחצו כאן.

 

דגשים בקביעת נכויות בגין פגיעה בגב

טרם ההגעה לוועדה הרפואית חשוב להתייעץ עם עו"ד, חשוב לארגן את התיעוד הרפואי, לבצע בדיקות מתאימות ולוודא שאתם יודעים לטעון לפגימות נלוות לפגיעה בגב.

מעבר לכך, חשוב להכיר את הפסיקה בתחום נכויות הגב ובלטי הדיסק. לדוגמא בפסק דין בל (נצ') 1213-10 גבריאל שחורי נ' המוסד לביטוח לאומי, קבע בית הדין כי הגבלה קלה מאוד היא הגבלה קלה ואין סיבה שלא תתואם נכות בגין פגימה זו.

מכאן, שאילו היה המחוקק מעוניין שהגבלה "קלה מאד" בתנועות החלק המותני של עמוד השדרה לא תהיה כלולה במונח הגבלה "קלה", הוא היה יכול להורות כך בציון מפורש בתוך תיאור פריט 37(7) למבחנים. משלא עשה כך, הדעת נותנת שיש ליישם את פריט 37(7)(א) למבחנים, גם כאשר מדובר בהגבלה קלה מאד.

גם חשוב לבחון שהוועדה לא הורידה נכות בגלל מצב קודם – יש כללים ברורים בנושא שחייבים להכיר לדוגמא כך נרשם בעב"ל 637/09 הביטוח הלאומי נ' דבורה וקנין. 

"בית הדין קבע בפסק דינו הקודם כי "אין מקום לנכות נכות בגין מצב קודם מכוח קיומם של ממצאים רנטגניים בעבר או תלונות על כאבים בעבר אלא רק במידה ויש בפני הוועדה מסמכים או ממצאים שהם בגדר ממצאים קליניים הכוללים ממצאים של הגבלה קלה לפחות בתנועות ע"ש"

יש רק הזדמנות אחת ויש לוודא של טועים ושעושים את הטוב ביותר! 

לסיכום:

מי שסובל מפגיעה בגב, לרבות מבלט או פריצת דיסק, זכאי בדרך כלל לאחת לפחות מהזכויות כמפורט בכתבה. עם זאת, הכתבה אינה מכסה את מכלול הזכויות וההיבטים. לשם בירור מקיף ומקצועי אמליץ לכם להתייעץ עם עו"ד המתמחה בביטוח לאומי בנזיקין- ולוודא שהוא אכן טיפל ומטפל במקרים של פגיעה בגב

ככל שאתם מעוניינים להתייעץ אני זמין לעזרתכם בכל עת.

עורך דין עמוס כהן
מימוש זכויות | ביטוח לאומי | תאונת עבודה | נכי צה"ל | נזיקין
מנהל אתר "עוד זכות" ומנהל מחלקה באחד ממשרדי עו"ד המוכרים בארץ בתחום הנזיקין 
Amos@mt-law.co.il

054-2288333

 

 

תהיה חברתי ושתף עם האנשים שחשובים לך
גלילה לראש העמוד

אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם! להתייעצות השאירו פרטים

דילוג לתוכן